Čerstvé Ovocie_FM: Martina Figusch Rozinajová

Čerstvé Ovocie_FM: Martina Figusch Rozinajová

Ani deti nie sú imúnne voči vizuálnemu bordelu, v ktorom žijeme.

Už ako dieťa dotvárala a vylepšovala knižky, takže štartovacia pozícia bola veľmi priaznivá, keďže už ako malá chcela byť umelkyňou alebo učiteľkou. To sa jej aj splnilo. V roku 2012 ukončila štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odbor vizuálna komunikácia. Počas štúdia absolvovala zahraničnú stáž na FaVU v Brne v ateliéri Papír a kniha, a po štúdiu odišla na profesionálnu stáž do holandského štúdia Autobahn, po ktorej sa znovu vrátila na Slovensko.

Martina Figusch Rozinajová je grafická dizajnérka a ilustrátorka, ktorej meno je uvedené vo vyše 60 tirážach prevažne kníh pre deti. Chce, aby sme mali v školách lepšie učebnice, čo jej aj ide. Je držiteľkou štyroch Národných cien za dizajn (v roku 2009 za projekt Dizajn na kolesách v kategórii študentský komunikačný dizajn, v roku 2011 za katalóg Archive v rovnakej kategórii). Jej projekt „Nové učebnice“ získal taktiež národnú cenu za dizajn v roku 2013 a bol zaradený do medzinárodného výberu najlepších absolventských prác Graduation Projects 2013. Aktuálnym ocenením je Špeciálne uznanie za spoločenský prínos za projekt Školské písmo. V spolupráci s Jánom Filípkom sa pustila do prehodnotenia stereotypov v písmach v slovenskom školskom systéme. Školské písané písmo, ktoré sa na Slovensku používa bez výrazných zmien takmer sto rokov, pozná asi každý. V modernom prístupe k výučbe však naráža na svoje limity – je nevhodné pre ľavákov a pre žiakov s poruchami učenia. Doteraz nebolo digitalizované, čo všetkým komplikuje prácu. Preto Martina s Jánom písmo zdigitalizovali a poskytujú ho zadarmo. Chcú tak uľahčiť prácu učiteľom, grafickým dizajnérom a vydavateľstvám pri tvorbe učebných pomôcok. Cieľom projektu nebolo iba zdigitalizovať doteraz používané písmo. Študovali históriu a analyzovali čitateľnosť znakov – ako sa čítajú v predlohe i po rýchlom napísaní. Skúšky rôznych tvarov a konzultácie s pedagógmi pomohli vzniku písma Skolske. Pôsobí moderne, a akoby bolo napísané rukou. Aj keď obsahuje veľa zmien, plynulo nadväzuje na našu tradíciu. Za tento projekt si odniesli aj Sošku Múzy v Hlavnej cene nadácie Tatra banky za umenie v kategórii dizajn.

Popri grafickému dizajnu a dizajnu kníh sa Martina venuje aj detskej ilustrácií a je členkou Asociácie ilustrátorov na Slovensku. Knihy, pre ktoré vytvorila dizajn, sa „pravidelne“ objavujú medzi víťazmi súťaže Najkrajšie knihy Slovenska. A aby sme ešte ostali pri oceňovaní, kniha Hlbokomorské rozprávky Moniky Kompaníkovej s ilustráciami Veroniky Holecovej, ktorej dizajn robila práve Martina Rozinajová, získala niekoľko ocenení: Ocenenia Slovenskej sekcie IBBY – Najkrajšia detská kniha jari 2013, Najlepšia detská kniha jari 2013, odbornou porotou súťaže o Najkrajšie knihy Slovenska bola diplomom ocenená Cenou za ilustrácie, a získala prémiu Literárneho Fondu. Ako sa zvykne hovoriť, grafická dizajnérka „ovenčená cenami“.

Vypočujte si rozhovor z :Popo_FM:

CERSTVE OVOCIE_FM 2.2.2021

Web: http://www.rozinajova.sk
Behance: https://www.behance.net/rozinajova
Instagram: https://www.instagram.com/martinarozinajova/

CO1 skolske pismo.jpg
Skolske pismo

CO2 Maliar a chlapec.jpg
Maliar a chlapec

CO3 Hlbokomorské rozprávky.jpg
Hlbokomorské rozprávky

CO4 Výtvarná výchova.jpg
Výtvarná výchova

CO5 O kazovi.jpg
O kazovi

CO6 Chlapec s očami ako hviezdy.png
Chlapec s očami ako hviezdy

CO7 Bratislava.jpg
Bratislava

CO8 Je veľryba veľká ryba.jpg
Je veľryba veľká ryba

CO9 Abecedárik.jpg
Abecedárik

CO10 Vianočka údatný, medveď mňau, drak čau a originál princezná Fujara Lopúchová.jpg
Vianočka údatný, medveď mňau, drak čau a originál princezná Fujara Lopúchová

Radio_FM