Radio_Head Awards

Radio_Head Awards

Základné informácie o cenách RHA

Radio_Head Awards sú hudobné ceny, ktoré vznikli ako prirodzené opozitum k oceneniam Slávik a Aurel. V Rádiu_FM sme už v roku 2008 cítili potrebu dať súťažný priestor inej hudbe, než je tá známa z komerčných rádií. Vznikli „rádio_hlavy". Ceny sú výzvou pre hudobníkov, kapely, pre kritikov ale v neposlednom rade sú mierkou vkusu fanúšikov. Soška s hlavou v tvare rádia a podtržník v názve? Áno, pretože toto sú ceny Rádia_FM.

RHAlogoblack.jpg

História cien RHA


Radio_Head Awards

V decembri 2007 Rádio_FM rozbehlo tradíciu vyhlasovania najlepšieho slovenského albumu za uplynulý rok – víťaza vyberali poslucháči štvrtého okruhu SRo v SMS hlasovaní z nominácií hudobnej redakcie Rádia_FM.

Radio_Head Awards 2008

6. februára 2009 Rádio_FM (RTVS) po prvýkrát udelilo „rádiohlavy“ najlepším slovenským albumom za rok 2008. Slávnostné vyhlásenie víťazov sa uskutočnilo v Štúdiu č.1 SRo o 20.00 hod. Víťazmi Radio_Head Awards 2008 sa stali kapela Noisecut a rešpektovaný umelec Ján Boleslav Kladivo.

Radio_Head Awards 2009

Druhý ročník Radio_Head Awards prebehol 26.2.2010 vo veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Držiteľmi Radio_Head Awards 2009 sa stali Billy Barman, Vetroplach, Diego a cenu kritikov si odniesol The Autumnist.

Radio_Head Awards 2010

Radio_Head Awards 2010 nepriniesli žiadne zmeny v pravidlách, zostali pri štyroch poslucháčskych kategóriách aj pri dvojkolovom hlasovaní podmienenom prihlásením sa na webe radiohlavy.sk. Zachovaná zostala aj Cena kritikov, ktorú opäť udeľovali redaktori Rádia_FM v spolupráci s partnerskými médiami a zástupcami promotérov. Na Radio_Head Awards 2010 si ceny odniesli Billy Barman, Puding pani Elvisovej, Noisecut a Ján Boleslav Kladivo, B-Complex a The Uniques.

Radio_Head Awards 2011

Na Radio_Head Awards 2011 okrem už tradičných ocenení za Album roka, Singel roka, Nováčik roka, Koncertnej kapely / interpreta a Ceny kritikov pribudlo 5 ďalších cien. Najväčšou novinkou boli žánrové kategórie : Elektronická hudba, Hard & Heavy, Hip-hop / Rap a World music. Pribudlo aj Ocenenie za prínos do hudby. Ceny si odniesli Noisecut, Puding pani Elvisovej, Dynamo Team, Pjoni a Ink Midget, Čad, Družina, Gwerkova a Cenu za prínos do hudby získali slovenské vydavateľstvá Slnko records, Deadred a Hevhetia.

Radio_Head Awards 2012

Piaty ročník Radio_Head Awards prebehol v bratislavskom Majestic Music Clube, živý prenos odvysielala internetová televízia metoo.sk.  Hudobné ceny Rádia_FM si rozdelili Vec, Puding pani Elvisovej. Billy Barman, Pressburger Klezmer Band, Ink Midget a Obliterate. Cenu za prínos do hudby udelili in memoriam speváčke a výtvarníčke Bety K. Majerníkovej, ktorá je aj autorkou návrhu sošiek “rádiohláv”.

Radio_Head Awards 2013

Šiesty ročník Radio_Head Awards prebehol po prvýkrát v bratislavskej Starej tržnici za účasti 1100 platiacich divákov. V spolupráci s Rádiom Devín pribudli tri nové žánrové kategórie – Jazzová hudba, Klasická hudba a Hudobný počin roka. Víťazmi Radio_Head Awards 2013 sa stali: Korben Dallas, Jana Kirschner, Modré hory, Veni Academy, AMC Trio či Walter Schnitzelsson. Cenu za prínos do hudby si odniesol Pavol Maruščák a Cenu za významný prínos do rozvoja slovenskej hudobnej kultúry od SOZA získal Martin Burlas.

Radio_Head Awards 2014

Radio_Head Awards za rok 2014 sa udeľovali  15.marca 2015 v bratislavskej Starej tržnici za účasti 2500 divákov. Live stream z udeľovania cien bol dostupný na weboch sme.sk, rtvs.sk, metoo.sk a radiohlavy.sk. Akciu si online pozrelo 25 000 divákov.

Počas ceremoniálu vystúpili Korben Dallas, Bad Karma Boy feat. Stroon, Alan Purist, Hope Gospel Singers, Tono S. a Beyuz feat. Billy Barman, [sic] + Fresh Out Of the Bus, Polajka a Nikolaj Nikitin Ensemble, Monikino Kino, Jimmy Pé feat. Tante Elze & Tono Popovič + SOSR, Sme Ste Sú Band a Fallgrapp, ktorých sprevádzalo aj akrobatické tanečné zoskupenie Vertigo.

Radio_Head Awards 2015

Udeľovaniu 8. ročníka hudobných cien Rádia_FM a Rádia Devín kraľovali Saténové ruky, ktorým sa podarilo na cenu premeniť dve z troch nominácií. So soškou "junáka" s rádiom namiesto hlavy z udeľovania cien v Starej tržnici v Bratislave odišli aj Chiki liki tu-a, ktorí získali hlavnú cenu Album roka. Objavom roka 2015 sa stal mladý producent Bulp, ktorý len v minulom roku debutoval s EP Endian.

Ceny v žánrových kategóriách, o ktorých po prvýkrát rozhodovali odborné poroty, si rozdelili Strapo, Jimmy Pé, Solamente Naturali, Morna, Eva Šušková či Luboš Šrámek & His E.E.Artsemble. Premiéry sa tento rok dočkala kategória Experimentálna hudba, v ktorej zvíťazil projekt Samčo, brat dážďoviek + Robo Rybolov + Omražťok.

Radio_Head Awards 2015 priniesiol niekoľko špeciálnych vystúpení. Kapela Billy Barman odohrala víťazný Singel roka Mladým chýba vojna v jedinečnej úprave so štvoricou bubeníkov. Fallgrapp, ktorým sa v minulom roku ušli štyri ceny, odpremiérovali nový singel V hmle a producent Bulp odohral nový singel Moving On. Na pódiu sa predstavila aj víťazná kapela Saténové ruky, ktorá odohrala skladbu DušaN so špeciálnym textom, do ktorého zakomponovali mená nominovaných.

Radio_Head Awards 2016

Deviatemu ročníku Rádiohláv kraľovala Katarína Máliková s debutom Pustvopol, za ktorý si odniesla tri ceny. Hlavnú cenu v poslucháčskom hlasovaní album roka 2016 získali Billy Barman za platňu Dýchajúce obrazy.

Ocenenie singel roka získala B-Complex za skladbu Past Lessons For The Future f. Jan Werich, ocenenie debut roka patrí Kataríne Málikovej, objavom roka 2016 sa stala formácia Ľudové mladistvá.

Ocenenie za prínos do hudby získala unikátna kompilácia Ostrov hudby, ktorá v sebe nesie odkaz práce zosnulého publicistu Juraja Kušnierika.

Večer v Starej tržnici, ktorý moderovala trojica Martin Staňo, Tomáš Hudák a Juraj Šoko Tabaček, zakončila držiteľka ceny Singel roka – B Complex so špeciálnou verziou singlu Past Lessons For The Future, ktorá v sebe niesla odkaz Jana Wericha “Mít rád lidi”.

Víťazi Radio_Head Awards si odniesli sošky, ktoré podľa návrhu Bety K. Majerníkovej vyrobila sochárka Mira Podmanická.

Radio_Head Awards 2017

Rádio_FM a Rádio Devín už po desiatykrát ocenili najlepšiu domácu hudbu. Víťazmi desiateho ročníka sa stali Tolstoys, Katarzia, producentka Changing Faces ale aj kapela Fallgrapp, ktorá si za album V hmle odniesla cenu v hlavnej kategórii Album roka. Svojich víťazov vyberali aj odborné poroty v žánrových kateoriách – hudobných odborníkov v minulom roku najviac zaujali Bulp, Solid Move, Bashavel či Miro Tóth.

Radio_Head Awards sa premiérovo udeľovali v NTC v Bratislave. Počas večera sa na pódiu vystriedala desiatka hudobníkov. Fanúšikovia slovenskej hudby sa dočkali aj jedinečných vystúpení kapiel Tolstoys či Fallgrapp. Hudobnej pocty v podaní členov kapiel Nvmeri, Billy Barman a Polemic sa dočkal zosnulý Marián Varga a práve na Radio_Head Awards sa na koncertné podia opäť vrátili aj Noisecut. Práve Noisecut boli historicky prvým držiteľom Rádiohláv, po smrti speváčky Bety K.Majerníkovej ukončili činnosť. Zosnulú speváčku, ktorá je aj autorkou sošiek tzv. “rádioheadkov” na RHA nahradila Nora Ibsenová, speváčka Fallgrapp.

Moderátormi večera boli Martin Staňo, Tomáš Hudák a Juraj Šoko Tabaček.

Radio_Head Awards 2018

Hudobné ceny Radio_Head Awards za rok 2018 sa udeľovali v NTC v Bratislave 15.3.2019.

Víťazov Rádiohláv vybrali poslucháči Rádia_FM v kategóriách Album roka, Debut roka, Skladba roka a Objav roka v hlasovaní na webe radiohlavy.sk. Po desiatich rokoch sme pokračovali aj v udeľovaní žánrových cien, v ktorých o víťazoch rozhoduje odborná porota. Svoju cenu udelili aj novinári z partnerských médií a počas slávnostného večera sme opäť spoznali aj držiteľa Ocenenia za prínos do hudby.

Ceny si odniesli Para, Katarzia, Vec, Leto s Monikou, Don’t Trust Butterflies, Subtension, Catastrofy, Strafo, Banda, Tibor Feledi Kairos Quintet, Piesňové cykly Eugena Suchoňa, Jonáš Gruska a Autumnist. Ocenenie za prínos do hudby získla David Kollar. Prýkrát sa tak stalo, že žiadny víťaz sa neopakoval a v každej kategórii si odniesol cenu niekto iný.

Radio_Head Awards 2019

Hudobné ceny Radio_Head Awards za rok 2019 sa udeľovali v NTC v Bratislave 18.3.2019.

Hlavnú cenu v kategórii album roka si odniesol rapper Gleb za nahrávku Gauč Storytelling. Skladbou roka sa stala Doba Doba od Billy Barman. V nováčikovských kategóriách bodovali Curly Simon a Ultrazvuk, ktorých prvý album sa stal Debutom roka 2019. Ocenenie za prínos do hudby si odniesol, dnes už zosnulý, Milan Lasica.

Rádiohlavy sa vzhľadom na pandemickú situáciu konali len v online podobe bez účasti divákov a nominovaných. Víťazov počas špeciálneho večera vyhlásil moderátor večera Martin Staňo.

Radio_Head Awards 2020

Vďaka zlepšujúcej sa pandemickej situácii sa Rádiohlavy za rok 2020 udeľovali počas živého prenosu z budovy Slovenského rozhlasu. Galavečer bol rozdelený na dve časti, počas ktorých sme spoznali víťazov v žánrových aj hlavných kategóriách. Prenos za účasti víťazov a nominovaných odvysielala v zázname Dvojka RTVS.

Albumom roka 2020 sa stal Zlatý vek kapely Billy Barman. Skladbu roka nahrali Fallgrapp a Objavom roka sa stala Nina Kohoutová.

Ceny v žánrových kategóriách si rozdelili FVLCRVM, Autumn Nostalgie, Michal Noga Band či Lukáš Oravec Orchestra, vďaka čomu Rádiohlavy opäť ukázali svoju rôznorodosť a žánrovú pestrosť.

Ocenenie za prínos do hudby získal Ľuboš Dzúrik, pilier hudobnej scény v Trenčíne a kapely Chóru vážskych muzikantov.

Radio_Head Awards 2021

Víťazov Rádiohláv za rok 2021 sme spoznali počas dvoch slávnostných galavečerov. V piatok 25.3.2022 sme udelili žánrové kategórie, v sobotu 26.3.2022 sme spoznali víťazov poslucháčskych kategórií a tiež držiteľa Ocenenia za prínos do hudby, ktorým sa stal Miro Žbirka.

Udeľovanie Radio_Head Awards prebehlo v dvoch koncertných štúdiách Slovenského rozhlasu za účasti pozvaných hostí a nominovaných. Počas dvoch večerov sa predstavila desiatka kapiel v špeciálnych vystúpeniach exkluzívne pre

Radio_Head Awards, medzi nimi Bolo nás jedenásť, Miroslav Žbirka tribute band, Isama Zing, Isobutane, Ivana Mer, Chiki liki tu-a, Tamara Kramar a ďaľší.

Album roka získali Chiki Liki Tu-a s albumom Venované pamiatke budúcich zosnulých, debutom Vec Švidraň a ich Hudba k láske, za objav roka poslucháči zvolili Tamaru Kramar.

V žánrových kategóriách získali ceny Subtension, Cranial Void, Pil C, Angrusori, Štátna filharmónia Košice s cyklom Jána Cikkera, v Jazzovej hudbe boli netradične dvaja víťazi, František Báleš Ansámbel a Lukáš Oravec a za Experimentálnu hudbu Lucia Nimcová & Sholto Dobie.

Novinári vybrali za album roka nahrávku Blurry AF od Isama Zing.

Špeciálne vystúpenie venované vojne na Ukrajine priniesli aj Saténové ruky s coververziou piesne od Sonic Youth - Youth Against Fascism, nazvanou Ruky proti rusizmu.


Otázky a odpovede o cenách RHA

Prehľad všetkých víťazov RHA


Radio_FM

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame