160. Výročie narodenia Aurela Stodolu

Témy_FM

160. Výročie narodenia Aurela Stodolu

12. 06. 2019 11:11

Len nedávno ubehlo 160. výročie narodenia Aurela Bohuslava Stodolu. Spolu s menami ako Štefan Banič, Jozef Murgaš alebo Milan Rastislav Štefánik patrí Aurel Stodola k tým najvýznamnejším slovenským vedcom. Jeho štúdium započalo na reálnej škole v Levoči a maturoval na vyššej reálnej škole v Košiciach. Univerzitnú pôdu okúsil hneď na niekoľkých významných univerzitách v Európe ako napríklad v Budapešti, Zürichu, Berlíne alebo na parížskej Sorbonne. O stope, ktorú po sebe vo svete vedy zanechal, sme sa rozprávali s profesorom Jaroslavom Mazurekom zo Žilinskej univerzity v Žiline a autorom knihy Život a dielo Aurela Stodolu.

Vedci v minulosti sa vo väčšine prípadov nevenovali len jednému cieľu výskumu ale pôsobili aj vo viacerých oblastiach. Čím sa Aurel Stodola zapísal do histórie vedy?

Aurel Stodola 1.
Stiahnuť audio súbor

Je všeobecne známe, že Aurel Stodola je takzvaným “Otcom parných turbín”. Čomu všetkému sa popri svojej práci na parných turbínach ešte stihol venovať?

Aurel Stodola 2.
Stiahnuť audio súbor

Z histórie je známe aj prepojenie Aurela Stodolu s Albertom Einsteinom, ktorý ho počas celej Stodolovej pedagogickej činnosti nesmierne obdivoval. Aký bol ich profesionálny vzťah?

Aurel Stodola 3.
Stiahnuť audio súbor

Slovensko počas svojej histórie zrodilo viacero významných vynálezcov, ktorých vynálezy sa zapísali do dejín techniky, pričom množstvo z nich sa pravdepodobne ešte dlho bude vyskytovať v našich životoch. Výnimkou neostávajú ani tie z rúk Aurela Stodolu. Je možné vidieť niektoré z jeho vynálezov fungovať dodnes?

Aurel Stodola 4.
Stiahnuť audio súbor
Pripravil: Viliam Ažaltovič

Živé vysielanie
??:??