Pri návštevách Múzea Moderného umenia často počuť vetu: Také by som vedel spraviť aj ja. Dvojica amerických teenagerov to doviedla do úplného extrému. V sanfranciscom Múzeu Moderného umenia sa im tento týždeň podaril perfektný žart, ktorý vzbudil rozruch nielen na internete, ale aj medzi odbornou verejnosťou.
Výstava ich veľmi nebavila, tak položili na dlážku okuliare. Vedľa nich položili papier, čo vyzeral ako popiska k exponátu. A čakali, ako budú návštevníci galérie reagovať.
Ľudia sa zastavovali, prezerali a fotili si exponát. A tí dvaja si fotili návštevníkov, ktorí obdivovali ich dielo. Pridali to na sociálnu sieť a tieto obrázky sa stali virálne. A tým sa stalo sa z ich okuliarov umenie, lebo ich sociálny experiment oslavuje umenie v digitálnej dobe, tvrdia jedni obdivovatelia ich činu.
Hocičo v živote može byť umenie, keď to ľuďom správne vysvetlíte, aby videli to, čo vidíte vy, tvrdia druhí.
Teoretici umenia to popisujú ako zásah do verejného priestoru. Niečo ako žuvačka nalepená na sedadle autobusu. Alebo stopy v snehu, ktoré vedú na to isté miesto, kde sa začali.
Tým, že boli ich okuliare v umeleckej galérii, automaticky všetci vedeli, že toto musí byť umenie. Žijeme totiž v dobe, kde rozdiel medzi tým, čo je a čo nie je umenie, je veľmi malý. Ak niečo položíte na správne miesto, z obyčajnej veci sa môže stať koncept. A z obyčajných okuliarov sa môže stať umelecký artefakt.
Pravda je ale taká, že nič nespraví z predmetu dennej spotreby umenie, iba naše rozhodnutie volať to tak. Ťažko sa to vysvetľuje, ale spomeňte si na Duchampov pisoár v umeleckej galérii, či stenu ostriekanú červenou farbou. Hovorí sa tomu Readymade. Je to príležitostné a dočasné ume, ale to neznamená, že je povrchné a plytké.