Ak rozmýšľate, či dať svoje deti na hudobnú výchovu, neváhajte a urobte to. Ak sa učíme hrať na hudobný nástroj, výhody z toho si nesieme po celé desaťročia. Aj keď sa tomu už dlho nevenujeme. Doktorka Nina Kraus z Neurovedeckého laboratória sa celý život venuje tomu, čo robí hudba s našimi mozgami. Tvrdí, že správne načasovanie učenia sa na nástroj súvisí s tým, ako sa naučíme čítať a našou všeobecnou mentálnou výbavou Jej štúdia tiež dokazuje, ako to súvisí s udržaním si pozornosti, znižovaním úzkosti a emočnou kontrolou. A tieto zmeny v mozgu sa nás držia až do neskorého veku.
Ďalšie podobné štúdie dokazujú, že pravidelné hranie na hudobný nástroj obnovuje množstvo buniek v našich mozgoch. Ak začneme hrať na nástroj v detstve, a pokračujeme aspoň do dvadsiatky, tak sa výrazne zvyšuje napríklad naša schopnosť rozpoznávať reč. To je schopnosť, ktorá sa vekom výrazne znižuje. Ak ste to nestihli v detstve, nezúfajte. Aj v pokročilejšom veku to funguje a hra na nástroj doslova rekonštruuje spoje v našich mozgoch.
Ak sa rozhodujete, že teraz vyplníte každú voľnú chvíľu vášho dieťaťa nejakým krúžkom, respektíve hudobným nástrojom, tak pozor. Nina Kraus upozorňuje, že to, čo spôsobuje zmeny v mozgu, je aktívne zapojenie osoby do procesu. To znamená, že ho to musí baviť a nesmie to robiť z donútenia.
Robenie hudby je veľká vec. Aktívne tvorenie hudby a manipulácia so zvukom nám doslova prekábluje mozog. Keď si pozeráte mozog na elektroencefalograme pri počúvaní hudby, vidíte tam take pekné farebné svetielka. Keď ho však pozeráte pri hraní hudby, vidíte doslova ohňostroj farieb.
Robenie hudby je príjemný spôsob, ako posilniť kognitívne funkcie nášho mozgu. Ak sa z nás zrovna aj nestanú profesionálni hudobníci, už len to ,že hráme na niečo, nám prinesie pozitívne zmeny na celý život.