Socka_FM: Grammar nazi

Socka_FM: Grammar nazi
Hovoria im aj gramatickí nacisti. Ľudia, ktorých irituje, keď vidia gramatickú chybu, či preklep. Americké jazykovedkyne Julie Boland a Robin Queen sa rozhodli spraviť pokus. Skúmali osemdesiatich Američanov z rôznych sociálnych prostredí. Nezistili však žiadnu významnú zhodu pri posudzovaní postojov ku preklepom či gramatickým chybám, ktoré by boli závislé od pohlavia, veku, či stupňa vzdelania. Zamysleli sa, či to nemôže nejako súvisieť s typológiou osobnosti a prišli na zaujímavé výsledky.

Zistili, že introverti sú náchylnejší na to, že ich rozčulujú hrúbky a preklepy. A dokonca, že si ťažšie púšťajú k telu ľudí, čo tieto chyby robia. Julie a Robin testovali reakcie ľudí na emaily, ktoré prišli ako odpoveď na inzerát o spolubývaní. Niektoré boli zámerne napísané s chybami a preklepmi, a iné zase napísané gramaticky správne. Pýtali sa teda respondentov, či súhlasia s tvrdeniami ako „ten čo to napísal sa zdá byť priateľský“, ohľaduplný, či dôveryhodný. 
Respondenti ďalej vypĺňali osobnostné dotazníky, kde sa ich pýtali na ich otvorenosť, extroverziu, ochotu a neuroticizmus.  A čo im vyšlo?
Zistili, že introverti mali väčšiu tendenciu hodnotiť ľudí ako nedobrých spolubývajúcich, ak ich gramatika nebola v poriadku. Netreba však hneď hádzať všetkých introvertov do jedného vreca. Treba si najprv ujasniť pojem introvert, ktorý sa často zamieňa s tým, že je človek plachý.
Extrovertov možno gramatické chyby až tak neotravujú. Extroverti potrebujú v živote rôzne podnety a častý kontakt s ľuďmi. To ich nabíja, na rozdiel od introvertov. Ale zase, nie všetci introverti musia byť poriadkumilovní, a musia mať všetko pod kontrolou, ľudia sú rôzni.
A na druhej strane, jazyk je živý organizmus, ktorý sa neustále vyvíja. Aj chybami, ktoré sú nevyhnutné.


Pripravil: Faun

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame