Album týždňa: Various Artists - Lost in Mali

Album týždňa: Various Artists - Lost in Mali

Výberovkou Lost In Mali začal britský label Riverboat Records novú sériu mapovania rôznych hudobných regiónov sveta. To, že sa toto putovanie začalo práve na brehoch rieky Niger, určite nie je náhoda. Umelci z Mali sú v kontexte hudby zo západnej Afriky, ktorá je taká populárna aj v iných častiach sveta, naozajstným unikátom. Nahrávky hudobníkov a spevákov ako Salif Keita, Mory Kanté, Ali Farka Touré, Oumou Sangaré, Boubacar Traoré, Amadou & Mariam, Bassekou Kouyaté a desiatok ďalších skupín a sólistov preslávili túto krajinu nielen v Afrike, ale aj v Európe či Amerike. Hudba z Mali má taký dobrý chýr a takú overenú kvalitu, že je úplne bežné, ak je dobrá pätina až štvrtina albumov bodujúcich každý mesiac v prvej dvadsiatke rebríčka WMCE, práve odtiaľto. A rovnaký „osud“ zastihol aj výberovku, ktorá oficiálne vyšla koncom 30. októbra a v decembri už boduje na 17. mieste rebríčka WMCE.

Na pestrosti hudobnej scény v Mali sa podieľajú príslušníci mnohých národov – Bambarovia, Malinkovia, Dogonovia, Fulovia či Tuarégovia. Tí poslední dali svetu originálny štýl známy ako tzv. saharské blues, krížiaci tradičnú hudbu s elektrickými gitarami a rockovými bicími – stačí spomenúť skupiny ako Tinariwen, Tamikrest, či v poslednom období Songhoy Blues. Tradičné nástroje pochádzajúce z Mali, ako napríklad lutny kora a ngoni, husle njarka a riti, bubny djembe a tama alebo drevený balafon, sú dnes už dobre známe aj mimo hraníc krajiny. Na výberovke Lost in Mali nájdete tak tradičné nástroje a hudobné postupy z rôznych regiónov Mali, ako aj umiernené zvukové experimenty. Nahrávky nových a neopočúvaných hudobných skupín a interpretov pozbierali dvaja odborníci na hudbu tohto regiónu – producenti Philippe Sanmiguel a Paul Chandler.

Na albume sú skladby od niekoľkých výrazných gitaristov a spevákov ako Ali Baba Cissé či skupina Alkibar Jr., ale aj výborné speváčky, napríklad Nainy Koné. Ocitla sa tu tiež skupina Kas 2 Kastro, ktorá úspešne mieša malijské tradície s reggae, prípadne dogonský pesničkár Petit Goro. Zaujímavá je aj nahrávka orchestra, ktorý sa oficiálne volá Miria – Union Malian des Aveugles. Je to školský orchester internátnej školy pre slepé deti v Bamaku, hlavnom meste Mali. Práve na skúškach tohto orchestra pre nevidiacich sa kedysi zoznámili Amadou Bagayoko a speváčka Mariam Doumbia, dnes slávna a obľúbená dvojica Amadou a Mariam.

Hudba z Mali má mnoho podôb a stretáva sa v nej mnoho rôznych kultúrnych, etnických a náboženských vplyvov zo subsaharskej i rovníkovej Afriky – možno práve to ju robí takou príťažlivou. V textoch však nikdy nesmie chýbať nejaký dôležitý odkaz alebo posolstvo, ako je to pre africkú hudbu zvykom. Typickým príkladom úspešného malijského hudobníka novej generácie je Mamoutou Dembele, známy skôr z nočných hudobných klubov v Bamaku, kde vystupuje pod prezývkou Baba MD. Mamoutou mieša tradičnú hudbu viacerých národností žijúcich v krajine (napríklad Bwa a Bambara), čím vyrába akési domáce malijské multi-kulti. A zdá sa, že s týmto mixom má úspechy – v roku 2013 sa napríklad zúčastnil aj na nahrávaní projektu Africa Express, ktorý v Bamaku  produkovali Damon Albarn a Brian Eno.

Stratiť sa v mori dobrej muziky z Mali naozaj nie je ťažké – mám nádej, že výberovka Lost in Mali vám pomôže sa aspoň trochu zorientovať v tom, čo je na malijskej scéne práve teraz aktuálne, nové a svieže. 

Pripravil: Vladimír Potančok

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame