„Veľa kapiel príde do bodu, že sa blížia k štvrtému albumu a potrebujú pauzu. Majú chuť sa venovať vlastným projektom. U nás to bolo presne naopak,“ uviedli Foals, ktorým sa po dvoch rokoch od vydania nahrávky Holy Fire podarilo vrátiť sa s rovnako vydarenou štúdiovkou. Do jej písania sa pustili hneď po odohraní posledného koncertu k spomínanému albumu, teda v roku 2014, a nasledujúcich šesť mesiacov sa od písania neodtrhli. Výsledkom je podľa slov frontmana Yannisa Philippakisa ich doposiaľ najťažší a najhlučnejší album. Napriek tomu sa ale snažili vyhnúť jednotvárnej nahrávke, takže na albume okrem tých tvrdších skladieb nájdete aj tie pomalšie, skoro až balady.
Foals už počas necelých desať rokov trvajúcej kariéry stihli spoluprácu so slušnou kopou známych producentov. Na albumoch si nechali radiť od mien ako Flood, Alan Moulder, Luke Smith či Dave Sitek a aj pri v poradí štvtrej štúdiovke obsadili post producenta zvučným menom - Jamesom Fordom, ktorý sa za ostatné roky podpísal pod albumy Arctic Monkeys či Florence and the Machine. „Naučil nás chodiť do štúdia s pripravenými skladbami, lebo inak všetci strácame čas zaplatený v štúdiu. Nútil nás hrať tie skladby stále dookola, skúšal nové veci. Dovtedy sme boli naučení trochu pohrať a potom ísť do pubu, on nám to zakazoval. Museli sme naozaj tvrdo makať a sústrediť sa,“ uviedli Foals k splupráci s Jamesom Fordom. Pri nahrávaní albumu vymenili osvedčený Oxford a za juh Francúzska.
S nahrávaním albumu začali už v roku 2014 a o pár mesiacov už mali hotových 20 skladieb. Kapela sa však rozhodla triediť a z Oxfordu si do Francúzska, kde nahrávali, doniesli len tých 10 najlepších. „Tentokrát sme nahrávali trochu iným spôsobom a aj pri mixovaní sme sa venovali každému jednému tracku samostatne. Snažili sme sa dostať na album ten pocit, aký ide z našich koncertov. Napríklad skladba What Went Down je jedna z tých skladieb. Obyčajne prídeme do štúdia a niekoľko dní len nastavujeme nástroje, pri tejto skladbe sme prišli do štúdia, dvakrát ju zahrali a dokonca ten prvý pokus išiel rovno na album,“ uviedli Foals pre hungertv.com. V štúdiu sa však tentokrát ponáhľať nemuseli, niekoľko týždňov v ňom doslova žili.
Pre frontmana Foals Yannisa Philippakisa je album What Went Down veľmi osobným albumom, aj keď tentokrát sa s poslucháčom hrá a aby ste význam skladieb objavili, tak sa musíte potrápiť. „Skladby sú stále o mne, ale tentokrát ma bavilo hrať sa s fantáziou, obrázkami alebo jednoducho len s hudbou, do ktorej som písal. Nepotreboval som, aby všetko dávalo zmysel a aby jedna skladba na tú ďalšiu nadväzovala. Nepotreboval som rozprávať nejaký príbeh a o to silnejšie tie texty sú. Sú pravdivejšie, lebo som sa v nich až tak nevŕtal,“ uviedol spevák Foals.
Je to presne ten album, ktorý zo všetkých, ktoré doteraz vydali, vystihuje Foals ako kapelu najlepšie, tvrdí samotná pätica. Možno aj preto, že po dlhých rokoch na scéne sa už nebáli ničoho, ani toho, že už nezopakujú komerčný úspech, aký dosiahli s jeho predchodcom či nomináciu na cenu Mercury, ktorú im priniesol album Total Strife Forever. „Nemáme ambíciu byť ešte väčšou kapelou, ako sme. Chceme len ovládať koncertné pódiá,“ uviedol v rozhovore pre týždenník New Musical Express. Foals však so štvrtým albumom verných fanúšikov rozhodne nesklamali a nech ste už mali radi hociktorý z ich troch albumov, na tom štvrtom si nájdete skladby, ktoré vám ho budú pripomínať.