Pred pár mesiacmi vyšiel nový, v poradí už desiaty album britskej skupiny Transglobal Underground, ktorý vznikol v spolupráci s albánskou dychovkou Fanfara Tirana.
Album sa volá Kabatronics, čo naznačuje, že ide o kríženca juhoalbánskeho inštrumentálneho štýlu „kabá“ a elektroniky. Celá nahrávka má veľmi zaujímavú históriu. Kapela Fanfara Tirana vznikla v roku 2002 ako bočný projekt kolegov z vojenského dychového súboru, ktorých už nebavilo hrať iba samé pochody. Hoci dychy v ľudovej hudbe Albánska nemajú takú tradíciu ako v iných častiach Balkánu, členom skupiny sa podarilo namiešať skvelý zvukový koktejl, s ktorým mali úspech po celej Európe. A tak sa začali obzerať po niekom, kto by ich hudbu zremixoval a priblížil ju aj klubovému publiku. Voľba padla na Transglobal Underground, ktorým sa hudba Fanfara Tirana natoľko zapáčila, že namiesto klasických remixov začali ich skladby dotvárať a posielať si ich navzájom mailami, až nakoniec usúdili, že do toho pôjdu spolu. Výsledok je naozaj osviežujúci.
Album Kabatronics je dôkazom toho, že keď kopec ľudí robí to isté, nemusí to byť stále to isté. Kombinácií Balkánu, elektroniky a dubu sa v posledných rokoch objavilo naozaj veľmi veľa, takže niektoré používané aranžérske postupy sa už začínajú na seba podobať ako vajce vajcu. Skúseným harcovníkom z TGU sa však podarilo vo väčšine skladieb takýmto trapasom vyhnúť. Unikátny zvuk Fanfara Tirana ich zrejme inšpiroval k novým nápadom, a tak štvorica Tim Whelan, Hamid Mantu, Sheela Mukherjee a MC Tuup spolu s hosťujúcimi spriaznenými muzikantami spáchali naozaj originálne dielko.
Skupina Transglobal Underground pôsobí na britskej scéne world music už dvadsať rokov a jej prvé albumy ako Dream of 100 Nations, International Times, Psychic Karaoke a Rejoice Rejoice sú skutočnou klasikou svojho žánru. V skupine začínala napríklad speváčka Natacha Atlas, bubeník Johnny Kalsi, či basgitarista a producent Nick Pag alias Count Dubullah. Hoci počet členov TGU sa stále mení a postupne klesá, ich zohratosť podľa všetkého stúpa. Ďalšou silnou zbraňou spoločného albumu Transglobal Underground a Fanfare Tirana je kombinácia textov v albánčine, ktoré spieva charizmatický Hysni (Niko) Zela a „emsíovania“ v angličtine – to robí Godfrey Duncan alias Tuup. Keď sa k tomu pridá sitár v podaní Sheily Mukherjee a tabla či dhol s hosťujúcim Johnnym Kalsim, je to dokonalá fúzia východu so západom.
Na albume Kabatronics sa vyvážene striedajú melancholické juhoalbánske balady s kvílivým klarinetom a elektronickými dubovými rytmami a tanečné kúsky, ktoré vás riadne pošteklia na päte. Koniec koncov, Transglobal Underground majú na svedomí nejeden klubový hit, či už v origináli, alebo v remixovanej podobe – pamätáte si ešte na egyptských faraónov, ktorí padali z oblohy v skladbe Delta Disco z roku 1998? Na novom albume na túto skladbu voľne nadväzuje kompozícia Shtojzovalle, do ktorej prispel aj albánsky MC Dastid Latifi.
Na spoločnom albume Fanfara Tirana a Transglobal Underground sa objavujú nielen ľudové skladby a kompozície členov oboch skupín, ale aj také v Albánsku známe evergreeny, ako je Quan Lulja Për Lulen. Táto pozoruhodná melódia pochádza z prvej polovice 20. storočia a traduje sa, že ju zložil Muharrem Gurra, najslávnejší albánsky skladateľ populárnych piesní tých čias, po ktorom dokonca v Tirane pomenovali ulicu. Zároveň je to jediná pieseň, v ktorej zaznie ženský vokál - na albume ju nájdete pod anglickým názvom Flowers Lament.
Hudobný štýl „kabá“, podľa ktorého sa volá album Kabatronics, je typický pre juh Albánska. Hlavným sólovým nástrojom pre túto improvizovanú smútočnú muziku je klarinet a ďalšími typickými nástrojmi sú llahute, čiže lutna oud, a akordeón. Fanfara Tirana však k tomu pridáva aj množstvo ďalších zvukov, hlavne saxofónov, trúbok, trombónov a perkusií, vďaka čomu sa stáva aj tento štýl prudko tanečným. Skladbou, v ktorej počuť všetky spomínané nástroje, a okrem toho aj hosťujúcu trúbku Marka Markovića, je Baklava Revenche.
Hoci sa zdá, že Kabatronics je skôr štúdiový ako živý projekt – veď vznikol ako voľná výmena trackov, fanúšikovia sa toto leto dočkajú aj jeho koncertnej verzie. Fanfara Tirana aj Transglobal Underground sú veľmi žiadané koncertné kapely, takže ich spoločné vystúpenie na niekoľkých letných festivaloch v Európe (v Taliansku, Poľsku, Belgicku, na festivale Colours of Ostrava, či na budapeštianskom Szigete) môže byť vydarenou atrakciou. Ak chcete vedieť, ako si rozumie albánsky folklór s hudbou Albiónu a jeho kolónií, treba na nich zájsť alebo si aspoň vypočuť tento album týždňa.