Submotion Orchestra patria v súčasnosti medzi najaktívnejšie britské kapely. Ako na koncertoch, tak aj v štúdiu. V priebehu necelých troch rokov sa im podarilo vydať už tri albumy, ten najnovší, Alium je ich debutom pod hlavičkou vydavateľstva Counter Records. Tri štúdiovky v priebehu pár rokov prekvapujú o to viac, že v Submotion Orchestra spolu funguje až 7 ľudí. "Producent elektronickej hudby dokáže spraviť 15 trackov za deň a stačí mu na to laptop. My pracujeme taký tým "old school" štýlom. Snažíme sa pracovať poctivým spôsobom ako naozajstná kapela. Je to zdlhavejšie no práve takto nás to baví", uviedol Tommy Evans pre Rádio_FM.
Podobne ako to bolo v prípade predchodov aj tentokrát nahrávaniu novému albumu predchádzalo niekoľko týždňov, ktoré členovia Submotion Orchestra strávili na samote. "Každý rok sa zatvoríme na jednu chatu vo Walese, na miesto, kde nie je úplne nič. Žiadny internet, žiadny signál, žiadna telka alebo rádio. Jednoducho nič. Je to taká obyčajná chalupa v horách, kde spolu jammujeme a pracujeme na nápadoch ktoré všetci z nás prinesú", uviedol Tommy Evans, bubeník Submotion Orchestra pre Rádio_FM. Samotné nahrávanie ich novej štúdiovky, na ktorej pracovali dva roky, prebehlo v Brightone.
Vďaka albumom Finest Hour a Fragments sa Submotion Orchestra podarilo dokonale zladiť a to nielen na pódiu, ale aj v štúdiu. Do tvorivého procesu sa tak tentokrát zapájalo už všetkých 7 členov. "Po tých rokoch už všetci presne vieme kto sú Submotion Orchestra a ako chceme znieť, takže teraz už spolu fungujeme ako jeden celok a vieme, čo u nás funguje a čo nie, takže zbytočne sa nepokúšame o nemožné. Aj keď ešte stále to je samozrejme aj o kopromisoch, hádkach či dlhych diskusiách, no aj to je dôležitá súčasť celého procesu, a to je dobre. To totiž znamena, že každému jednému záleží na výsledku a to je lepšie ako pracovať s bandou ľudí, ktorým je to jedno", prezradil v rozhovore pre Rádio_FM ešte stále jeden z hlavných autorov skladieb, Tommy Evans.
Na 12 trackovej nahrávke Alium priam stvorenej do jesenného počasia sa striedajú inštrumentálne skaldby s tými, v ktorých dominuje vokál Ruby Wood. Album je mixom hudobných vplyvov všetkých siedmich členov. "V Submotion Orchestra sa stretli naozaj rôzni hudobníci. Každý z nás je iný, či už ako hudobník alebo je generačne celkom ide a navyše každý z nás je z inej časti Británie, takže je v Submotion Orchestra sa stretol taký mix rôznych ľudí a tým pádom má každy z nás iný pohľad na vec, každý jeden z nás vyrastol na inej hudbe, takže chce ísť aj celkom iným smerom. Ale ak sa dokážeme zhodnúť tak z toho vznikne niečo skvelé", uviedol Tommy Evans.
Zatiaľ čo na debutovom albume sa nechali inšpirovať prevažne akustickou hudbou a na tom druhom elektronikou, na treťom sa snažili experimnetovať a spojiť všetko dokopy. Pod album sa výrazne podpísali aj koncertné skúsenosti, ktoré za ostatné roky nazbierali. "Všetci chcú veci robiť rýchlo, celá doba je akási uponáhľaná. My sme sa rozhodli ísť inou cestou. S ničím sa neponáhľame a sme trpezliví. A aj vďaka tomuto albumu som sa naučil vyčkať a nepúšťať do sveta niečo čo podla mňa nie je 100 percentné. Práve to som sa naučil pri tomto albume a verím že pri tom ďalšom to bude ešte lepšie", uviedol Tommy Evans, bubeník kapely.