Debutový album londýnskej kapely Fofoulah je dôležitou súčasťou aktuálnej vlny britsko-afrických etno-rockových fúzií.
Hudobníci z Gambie, podobne ako ich kolegovia z Mali, Nigérie a Senegalu, sa už dávno stali miláčikmi mimoafrického publika. Priekopníkom gambijskej muziky na Západe bol spevák a hráč na koru Foday Musa Suso, ktorý na konci 70. rokov 20. storočia emigroval do Chicaga a v Amerike hral s tými najlepšími džezovými hudobníkmi. V posledných rokoch vytŕčajú hlavne Dowda Jobarteh, hráč na koru, ktorý žije v Dánsku a Juldeh Camara, virtuózny hráč na jednostrunové husle riti. A práve Camara je VIP hosťom na debutovom albume skupiny Fofoulah, ktorý vyšiel v polovici septembra a obsahuje zaujímavú kombináciu britskej a gambijskej muziky. Juldeh Camara a Dave Smith, bubeník kapely Fofoulah, sa dobre poznajú zo skupiny JuJu, ktorú ste mohli vidieť pred dvomi rokmi na Pohode. V poslednej dobe obaja pôsobia aj s Justinom Adamsom v Sensational Space Shifters, novej sprievodnej skupine Roberta Planta. Na albume skupiny Fofoulah sa Juldeh Camara objavuje ako hosť v rezkom tracku s názvom Hook Up (Nango Dereh).
Kapela Fofoulah mi veľmi pripomína britsko-kenský projekt Owiny Sigoma Band, ktorý bol prednedávnom senzáciou letných festivalov. Skvele zladené rytmy aj hudobné postupy afrických a anglických hudobníkov dostali komunikáciu medzi obidvomi kontinentmi na novú úroveň. V minulosti fungovala hlavne výmena nápadov – Afričania odkukávali rock, zatiaľ čo Európania obdivovali afrobeat a učili sa hrať na rôzne exotické nástroje, najmä perkusie. Dnes už je situácia iná. Africkí hudobníci často žijú v Európe a stáva sa aj to, že Európan sa vyberie na pár týždňov, mesiacov alebo rokov na skusy do Afriky. Výsledkom sú už nielen vzájomné vplyvy a výpožičky, ale aj pravidelná spolupráca. Napríklad Dave Smith, ktorý pôvodne pôsobil v experimentálnej kapele Outhouse, sa natoľko zamiloval do západoafrického rituálneho bubna sabar, že hru naň išiel študovať priamo do Gambie a odtiaľ si priviedol niekoľko afrických muzikantov, s ktorými založil perkusionistický projekt Outhouse Ruhabi. V skupine Fofoulah hrá na sabar nielen samotný Smith, ale aj Gambijčan Kaw Secka.
Členovia skupiny Fofoulah síce nahrali zatiaľ iba tento jeden album, ktorému predchádzalo EP s názvom Bene Pop z roku 2013, no sú to už dostatočne skúsení muzikanti. Okrem bubeníka Davea Smitha, ktorý pôsobí vo viacerých projektoch, je v zostave napríklad saxonista a hráč na klávesy Tom Challenger so stážou v kapele Red Snapper. Ani gitarista Phil Stevenson a basgitarista Johnny Brierley nie sú žiadne uchá. Spevák a tanečník Batch Gueye, potomok griotskej rodiny zo Senegalu, má takisto vlastnú kapelu s názvom Batch Gueye Band. K nim sa pridal perkusionista Kaw Secka, ktorý pôsobí aj v skupine Irok. Samotný projekt Fofoulah je založený do veľkej miery na tradičnom bubnovaní národa Wolof, ktorý žije v Gambii a Senegale, kríženého s prvkami ľahkej elektroniky, dubu, či afro-rocku. Na albume je však aj niekoľko zaujímavých hostí – okrem už spomínaného Juldeha Camaru je tu napríklad mladý spevák a hudobník Ghostpoet, ktorý si v posledných rokoch vydobyl na britskej scéne zaslúžený rešpekt. Ten prispel na album skladbou s názvom Don´t Let Your Mind Unravel, Safe Travels.
Kapela Fofoulah svoj debut nahrala v slávnych štúdiách Real World, ale nakoniec vyšiel na nemeckom nezávislom labeli Glitterbeat. Za svoj výkon pri nahrávaní si už vyslúžili niekoľko nadšených ohlasov v britskej hudobnej tlači – The Wire o nich píše, že “mieria k naozaj originálnemu zvuku” a v fRoots tvrdia, že ich hudba je “naozaj inteligentná, nákazlivá a efektná”. Ja s týmito názormi súhlasím a navyše sa mi vidí, že pri úspechoch projektov ako JuJu, Owiny Sigoma Band a Fofoulah sa ukazuje, ako dnešná doba praje práve takýmto užším spoluprácam medzi európskymi a africkými hudobníkmi, ktorí si navzájom dobre rozumejú a hľadajú spolu nové zvukové možnosti, ale aj utužujú staré priateľstvá. Rôzni členovia skupiny pôsobili totiž už predtým v spoločných projektoch, napríklad aj s ďalším hosťom, ktorým je speváčka Iness Mezel - Dave Smith a Phil Stevenson sú členmi jej sprievodnej kapely. V osobe Iness, ktorá žije a tvorí v Paríži, sa skutočne stretáva Európa s Afrikou, keďže jej matka má francúzsko-talianske korene a otec bol Kabyl z Alžírska. Trochu severofrickej poetiky do londýnsko-gambijského trendy zvuku priniesla Iness v piesni Blest (Issaadiyen), ktorej je spoluatorkou.
Gambijská hudobná kultúra, ktorú propaguje album Fofoulah, je podobne ako kultúra v susedných západoafrických štátoch založená na postave potulného profesionálneho speváka a hudobníka – griota, ktorý sa môže sprevádzať buď hrou na lutnu kora, na jednostrunové husle riti či bubon sabar. V duchovnej oblasti sa v Gambii miešajú islamské vplyvy s pôvodnými africkými náboženstvami. Keď si k tomu pridáte ešte rockové a dubové motívy, vznikne z toho zaujímavá zmes – v tomto prípade je to už takmer zliatina. Griotom v skupine Fofoulah je dreadatý spevák a tanečník Batch Gueye, ktorého hlas počuť v štyroch skladbách z deviatich: No Troubles (Kelinte), Make Good (Soumala), The Clean Up (Rahas) a Reality Rek.
Zdá sa, že albumová novinka od Fofoulah sa objavila v pravý čas na pravom mieste a stala sa dôležitou súčasťou aktuálnej vlny britsko-afrických etno-rockových fúzií. Nadšenie mladých anglických hudobníkov pre africké rytmy určite nie je náhodné, ale až čas ukáže, či to bola len prechodná móda, alebo či vzniká skutočne nový trend, ktorý bude pokračovať v prehlbovaní komunikácie medzi európskymi a africkými hudobníkmi. V každom prípade, nech už to dopadne akokoľvek, užívajte si túto muziku, kým je taká svieža a nákazlivá svojou radosťou z objavovania.