Ten obal hovorí za všetko – červené kurča, krikľavožlté pozadie a štartujúce rakety presne vyjadrujú, o čom je muzika kolumbijsko-belgickej kapely La Chiva Gantiva.
Skupina La Chiva Gantiva vydáva síce albumy v Belgicku, ale jej členovia pochádzajú z rôznych končín sveta – Kolumbie, Belgicka, Francúzska či dokonca Vietnamu. Základ kapely však vytvorili traja Kolumbijčania, ktorí sa stretli v Bruseli ako študenti a zostali tam pracovať a žiť. Na začiatku boli iba perkusijné jam sessions, na ktorých ducha Latinskej Ameriky vyvolávali Rafael Espinel, neskorší spevák kapely, Felipe Deckers – gitarista a hlavný skladateľ a Natalia Gantiva, jediná žena v tejto zostave, od ktorej si kapela „požičala“ meno a dodnes v nej hrá na perkusie a spieva „zadné vokály“. Potom sa k nim pridali aj ďalší muzikanti, hlavne dychári, a v roku 2011 skupina vydala prvý album.
Debutový album s názvom Pelao vyšiel kapele La Chiva Gantiva v roku 2012 na belgickom labeli Crammed Discs a produkoval ju naozajstný špecialista na kolumbijskú muziku – Richard Blair, ktorý stojí napríklad za úspechom projektu Sidestepper. Zábavné na tom bolo, že pri nahrávaní sa stretli Brit žijúci v Bogote a Kolumbijčania žijúci v Bruseli. Nový štúdiový album s názvom Vivo vychádza oficiálne 17. februára 2014 a kapela si ho nahrávala sama v improvizovanom štúdiu na hornom poschodí istého baru v Bruseli. Mixovali ho dvaja hlavní skladatelia kapely – gitarista Felipe Deckers a spevák Rafael Espinel spolu s newyorským zvukárom Joelom Hamiltonom, ktorý pomáhal napríklad takým interpretom ako sú Sparklehorse, Marc Ribot alebo Bomba Estereo. Nuž, a keďže základ kapely tvoria Kolumijčania, v ich hudbe nesmie chýbať vplyv cumbie – presvedčiť sa o tom môžete napríklad v pesničke Me Voy de Mi Cabeza.
Nový album La Chiva Gantiva sa od svojho predchodcu líši o niečo kompaktnejším zvukom, čo môže byť spôsobené okrem iného aj tým, že kapela po vydaní svojej prvotiny v roku 2011 často koncertovala. Okrem šnúr po kontinentálnej Európe hrali aj v Anglicku (napríklad na Londýnskom džezovom festivale alebo na festivale WOMAD 2013), ale aj na niekoľkých miestach USA (vrátane festivalu SXSW). Na veľké prekvapenie majú úspech aj v rodnej Kolumbii, kde niekoľkokrát vystupovali naživo či aj v miestnych televíziách. A hoci väčšina pesničiek je v španielčine, občas sa nájde výnimka – na novom albume je to pesnička Pigeon, ktorá je s výnimkou refrénu zaspievaná po francúzsky s belgickým prízvukom.
Ešte sme si nepovedali o tom, akú muziku vlastne La Chiva Gantiva hrá. Ich hlavným zdrojom inšpirácie sú latinskoamerické rytmy, najmä cumbia a salsa, ale počuť tam aj veľa funky, znesiteľné množstvo rapu, primerané množstvo afrobeatu či trochu rocku. Jednoducho, ideálna zmes pre vášnivých tanečníkov v kluboch a na letných festivaloch. Ako o nich napísali v The Times, je to vraj „frenetická karnevalovo-punková raketa, ktorá vybuchuje ako Molotovov koktejl“. Na novom albume sa však dajú nájsť aj také pesničky, pri ktorých raketa ešte stojí pri rampe a iba začína dymiť, ale už cítite, že poletí vysoko a ďaleko – napríklad afrobeatom a zároveň cumbiou šmrncnutý kúsok s názvom Estrenando.
Zdá sa, že belgicko-kolumbijskej skupine La Chiva Gantiva sa celkom dobre darí nachádzať vyvážený pomer prísad vo svojom multikulti tanečnom koktejli, o čom svedčia aj nové pozvánky na koncerty na tento rok – už majú za sebou krátke turné v Benine a chystajú sa na šnúru po Austrálii a Novom Zélande. Úspešný rok s novým albumom im želáme aj z Rádia_FM!