K žánrom, ktoré sú v Rádiu_FM zriedkavejšie zastúpené s výnimkou nočnej relácie Leporelo_FM, patrí house music. Preto sa zameriame na výborný debut venezuelského dua Fur Coat.
K žánrom, ktoré sú v Rádiu_FM zriedkavejšie zastúpené s výnimkou nočnej relácie Leporelo_FM, patrí house music. Preto sa zameriame na výborný debut venezuelského dua Fur Coat.
V mainstreamových médiách sa ako house music nepochopiteľne označuje napríklad tvorba Davida Guettu či dokonca čo ti jebe Rytmusa. Úplne sa pritom zabúda na dlhoročné základy tohto fundamentálneho štýlu elektronickej scény, ktorý vznikol ešte v 80. rokoch v Chicagu. Asi preto sa v dnešnej dobe zvykne skutočný house označovať aj ako underground house, prípadne deephouse či techhouse, podľa prevažujúceho beatu.
K najvýznamnejším houseovým vydavateľstvám súčasnosti patrí Crosstown Rebels. Dôvod je prostý – tvorba muzikantov a djov tejto crew ako Jamie Jones, Art Department, Lee Foss či Seth Troxler vytvára nielen pomerne rozpoznateľný a jedinečný zvukový štýl, ale posúva house do nových rozmerov. Vydavateľstvo, založené v roku 2003 Damianom Lazarusom, patrí k nositeľom klasického deephouseového feelingu. Na jednej strane využívajú štandardný 4/4 beat a BPM medzi 100 až 120, na strane druhej do hĺbky rozvíjajú tradičné témy housu – hlboký bassline, soulové a funkové vokály, minimalové repetitívne prvky. Navyše obohatené o osobitú zasnenú atmosféru a emocionalitu.
Do tejto rebelskej partičky minulý rok pomerne nečakane vstúpila aj venezuelská dvojica Fur Coat. Jej členovia – zvukový mág Sergio Muñoz a dj Izrael Sunhine – najprv nahrali dve EPčky, ktorými potvrdili správnosť rozhodnutia Damiana Lazarusa. Tento rok to duo naplno rozbalilo debutovou doskou Mind Over Matter, ktorá sa okamžite zaradila medzi najzaujímavejšie diela vo sfére deep house v roku 2012.
Fur Coat vytvorili zvukomalebný album, ktorý prepája deephouseovú podstatu s ďalšími žánrami ako soul a R&B, techno, downtempo či minimal. Za základný predpoklad jeho kvality považujem schopnosť Venezuelčanov vytvoriť jedinečnú potemnelú atmosféru s plazivými melódiami a pozornosť, ktorú venujú vtipným detailom.
Vzhľadom na zaujímavý úkaz albumu Mind Over Matter, a to, že jeho druhá polovica je zvukovo aj melodicky atraktívnejšia ako prvá, zdá sa mi 13 albumových trackov zbytočne veľa. Preto niekedy nahrávka vyznieva až príliš jednotvárne. Avšak – odmyslime si nadbytočné 2 – 3 tracky a počúvame dielo, ktoré je vskutku silné. A to nielen v rámci extázy tanečného parketu – podobná hudba sa u nás hráva napríklad na parties Popular či Leporelo, ale aj pre domáce pozorné počúvanie. Dosť dôvodov na to, aby sme tento album označili ako dielo tohto týždňa.
Viac podobnej hudby nájdete aj na [Kind of different music].