Za album The Suburbs, z roku 2010, získali cenu Grammy a prekonať jeho úspech nebude ľahké, no veľké šance majú práve vďaka štvrtej štúdiovke Reflektor. Arcade Fire na ňom začali pracovať už v roku 2011 v Louisiane, krátko nato sa presunuli na Jamajku, kde pokračovali s producentom Markusom Dravsom. V roku 2012 sa ku kapele pridal James Murphy, známy z LCD Soundsystem, s ktorým sa o spoluprácu pokúšali už od vydania albumu Neon Bible. Pod to aký album je, sa výrazne podpísali zážitky z výletu na Haiti. "Po výlete s Regine na Haiti sa mi kompletne zmenilo vnímanie sveta. Myslel som si, že všetky hudobné vplyvy na seba naberiete do 16 rokov, no tam som spoznal kapely, ktoré ma zmenili. Tá hudba a kultúra, ktorú som doposiaľ nepoznal ma poznačila, prezradil Win Butler pre magazín Rolling Stone.
Predzvesťou novej štúdiovky Reflektor bol titulný singel, ktorý kapela zverejnila v septembri. Na albume ponúkajú 13 skladieb a viac ako 85 minút hudby. To, že nahrajú dvojalbum nebol zámer. "Nejaký čas sme tými skladbami žili a potom sme ich na čas nechali odležať, aby sme zistili ako budú spolu fungovať. Náš pôvodný zámer bol spraviť krátky album, no nakoniec sme skončili s 18timi skladbami dlhými 6 až 8 minút. A vtedy sme si uvedomili, že náš plán spraviť krátky album asi nevyšiel. Nakoniec sme sa ho rozhodli rozdeliť na dve časti, aby sme zdôraznili tie dva odlišné svety, ktoré ponúka", prezradil Win Butler pre magazín Rolling Stone.
Pobyt na Haiti, karnevaly, či jamajská hudba - to ani zďaleka nebolo to jediné, čo ovplyvnilo nový album Arcade Fire. Album je aj o smrti či depresii. Pri písaní textov sa nechali inšpirovať Sørenom Kierkegaardom a jeho esejou The Present Age, ale aj filmom Black Orpheus. "Mojim vôbec najobľúbenejším filmom je Black Orpheus, ktorého dej je sústredený na brazílskom karnevale. The Orpheus je príbeh o klasickom ľúbostnom trojuholníku, je to príbeh na štýl Rómea a Júlie. Nie je to film o mojom živote, no ja som človek, ktorý tieto príbehy do seba dokáže nasávať. Keď sa to deje ľuďom v mojom okolí, mám problém aby sa ma to nedotklo. Ako starnete, tak s nimi prežívate rôzne obdobia. Už to nie je, ako keď ste mali 15. Snažím sa chápať to, čo sa deje medzi mužom a ženou, nikdy som nechcel spievať len o tom, že "oh baby, baby, baby". Aj náš prvý album bol o vzťahu s rodičmi alebo ľudmi z nášho okolia a to sú tie druhy vzťahov, ktoré ma vždy bavili", prezradil o inšpirácii na albume Win Butler pre Rolling Stone.
Práce na novej štúdiovke trvali dva roky, niektoré skladby však kapela nahrala na prvýkrát. "Tesne pred dokončením albumu sme spravili jeden súkromný koncert a niektoré časti z albumu vznikli práve na ňom ako Here Comes the Night Time a časť skladby Normal Person. Mali sme predtým aj celkom inú verziu Reflektor a keď jú počúvame dnes, tak znie naozaj hrozne. Robili sme na nej pol roka a deň po tomto koncerte sme sa ju pokúsili nahrať live a to fungovalo, takže tá stará šla rovno do koša", prezradil pre týždennik Macleans Win Butler.
Arcade Fire sa od vydania albumu The Suburbs posunuli o kus ďalej. "Sú to tri roky. Ak by sme sa nikam neposunuli, bola by to nuda. Všetko to, čo sme zažili na Haiti sa na nás podpísalo. Zmenilo sa to, čo sme chceli hudbou povedať a chceli sme urobiť hudbu, na ktorú budete tancovať. Teda nielen to. Napríklad jediná skladba, ktorú mixoval James Murphy, Awful Sound je paradoxne tou najmenej tanečnou. Nechali sme sa inšpirovať hudbou z Haiti, tými rytmami, no spravili sme to po svojom - nepokúšali sme sa robiť haitskú hudbu", prezradil pre týždenník Macleans Win Butler. Ohlasy na v poradí štvrtú štúdiovku Arcade Fire sú rôzne. Kritikov rozdelila na dva tábory - tých, ktorí ju milujú a tých, ktorí ju nenávidia. V redakcii Drowned in Sounded album schytal len 4 body z 10, naopak magazín Pitchfork ho ocenil na 9,2 z 10. New Musical Express mu dal slušných 8 bodov a magazín Mojo 4 z 5.