Adrian Maxwell Sherwood je britský producent, ktorý sa špecializuje na dub a elektroniku a má za sebou počas svojej bohatej kariéry spoluprácu s desiatkami jamajských aj britských kapiel. V minulosti spolupracoval s takými hviezdami ako napríklad Lee „Scratch“ Perry, Little Axe, či Blur, hral v kapelách Tackhead, Suns of Arqa alebo Dub Syndicate a založil vlastné vydavateľstvo On-U Sound Records. V roku 2003 vydal debutový album Never Trust a Hippy a o tri roky neskôr ďalší s názvom Becoming a Cliché. Vydanie tretieho albumu oddialila najskôr pandémia a potom sa tohtoročný dátum oficiálneho uvedenia vinylu musel viackrát posúvať kvôli problémom s výrobou. Nakoniec sa však fanúšikovia dočkali a 14. októbra oficiálne vychádza album nazvaný Dub No Frontiers, ktorý obsahuje 10 skladieb v podaní desiatich speváčok z rôznych končín zemegule. Táto kolekcia piesní je silným príspevkom k ženskej emancipácii v dube – Sherwoodovými partnerkami sú tu zväčša silné autorské a spevácke osobnosti, ktoré majú pred sebou sľubnú umeleckú kariéru.
Adrian Sherwood o sebe svojho času tvrdil, že nemá rád melódie, ale skôr dáva prednosť zvukom a hlukom, na jeho najnovšom albume to našťastie veľmi nepoznať. Jeho prístup k nahrávaniu je striktne analógový a namiesto počítačových efektov sa radšej hrá so šabľami a gombíkmi na mixpulte. Tento postup, ktorý pred dvadsiatimi rokmi mohol vyzerať smiešne, staromódne a spiatočnícky, je však dnes znovu v móde. Zatiaľ čo jeho predchádzajúce dve sólovky boli skôr ukážkou toho, čo všetko sa dá analógovým zvukom dosiahnuť, nová kolekcia piesní sa sústreďuje na zviditeľňovanie ženských hlasov, ktoré podľa neho v dube chýbajú. Jeho spolupracovníčkami sú zväčša umelkyne rôznych národností pôsobiace vo Veľkej Británii, alebo také, na ktoré naďabil počas svojich turné.
Jednou z nich je aj britská skladateľka a speváčka indického pôvodu Rita Morar, ktorá spieva Bollywoodom inšpirovanú pieseň Meri Awaaz Suno (Hear My Voice). Ďalšou je nigérijská speváčka a skladateľka Temi Oyedele, ktorá v roku 2018 vydala svoj debutový pesničkársky album. Trochu jorubskej hudobnej kultúry kombinovanej s jamajskými rytmami priniesla aj na nový Sherwoodov album v pesničke nazvanej I Dupe (Thanks Giving). Tretím príkladom je Kerieva McCormick, ktorá v minulosti okrem Sherwooda spolupracovala aj s kapelou Asian Dub Foundation. Okrem hudby sa venuje aj modernému tancu a choreografii. Skladba, v ktorej spieva a hrá na husle, sa volá Chavale, a je naspievaná po rómsky.
Ďalšie krajiny a jazyky na albume reprezentujú šanghajská speváčka a dížejka Jie-chaj-ja-chan (Love Hurts) spievajúca v mandarínskej čínštine, japonská umelkyňa Likkie Mai (Haste Makes Waste), zaznie na ňom aj lámaná ruština v podaní Nadye Ostroff (Little Cosmonaut), či tigrajčina z úst eritrejskej speváčky Saba Tewelde (Semarulay Daqey). Dokonca sa tu nájde aj jedna pesnička zastupujúca silnú poľskú reggae scénu, ktorej text napísala speváčka JaGodDa (Krysztalowy Aniol), basgitaristka z kapely Ragana. Jedinou neprofesionálnou speváčkou na albume je Maria Wenda, manželka Bennyho Wendu, politického utečenca a exilového prezidenta Západnej Papuy. Obaja sa snažia nájsť vo Veľkej Británii podporu pre zjednotenie Papuy-Novej Guiney, ktorej západná časť je od roku 1969 pod správou Indonézie. Maria a Benny vydali v roku 2008 ako duo The Lani Singers album piesní kmeňa Lani, z ktorého obaja pochádzajú. Všimol si ich aj Adrian Sherwood, takže na Dub No Frontiers sa ocitol aj papuánsky protest-dub v podobe skladby Okama Werrek Halok.
Hoci nový album Adriana Sherwooda obsahuje z deviatich desatín pôvodné piesne, nájdeme tu tiež jednu výnimku. Je ňou covervezia slávnej piesne War od Boba Marleyho, ktorú pretextovala do arabčiny mladá tuniská hudobníčka a speváčka Baadia Bouhrizi, známa pod umeleckým pseudonymom Neyssatou. Na tejto verzii, ale aj na celom albume má okrem Sherwooda výrazný podiel aj štúdiová kapela, v ktorej sa objavili okrem iných klávesák Franklin Waugh, basista George Oban, bubeník Style Scott, gitarista Vince Black či dychárska sekcia Ital Horns. Pôvodne Sherwood uvažoval o tom, že celý nový album budú tvoriť len coververzie tejto piesne v rôznych jazykoch, nakoniec sa však rozhodol inak. Dub No Frontiers ukazuje, že aj konceptuálny album dubového pioniera s prvkami politického angažovania a feminizmu môže byť prínosom pre súčasnú scénu – minimálne tým, že dá šancu začínajúcim umelkyniam ukázať sa v novom kontexte a v inom svetle. Rušiť hranice, nielen v dube, sa vždy oplatí!