Album týždňa: Petijee – Soul Paper Scissors

Album týždňa: Petijee – Soul Paper Scissors

Na Slovensku je ďalší producent, ktorý dokáže vyrobiť skladbu so svetovým znením. Jeho meno je Peter Urbanec, v hudobnom svete prijatý ako Petijee.

Na začiatku jeho príbehu bola Čierna éra – prešovské hip-hopové zoskupenie, ktoré v roku 2003 vydalo album Postavím si dom. Mnohí tamojší vrstovníci vtedy tiež chceli začať rapovať, Petijee nakoniec zakotvil pri beatoch. Druhý veľký moment prišiel o niekoľko rokov neskôr, keď spoznal tvorbu J. Dillu. Ten mu ukázal, že hudbu možno celkom funkčne samplovať aj zo starých elektronických nahrávok či progresívneho rocku. Petijee sa tak zamiloval do platní všetkých žánrov, najmä však do soulu a funku. Tie, mimochodom, znejú aj na novej fialovej platni, ktorá vyšla symbolicky v deň narodenia J. Dillu.

Názov albumu Soul Paper Scissors je metaforická odpoveď na Kameň, papier, nožnice. Túto platňu to naozaj vystihuje, je dostatočne hravá a v každom momente prešpikovaná soulom. Vyžaruje z nej úprimná láska k hudbe. Petijee sa tu necháva unášať vlastnou fantáziou – ako prezradil v rozhovore pre Bez Pózy_FM, táto svojhlavosť u neho naplno prepukla niekedy pred dvomi rokmi. Prestal myslieť na to, ako bude svojou hudbou pôsobiť na iných ľudí, a začal tvoriť len tak pre seba. Výsledok je, že v porovnaní so skoršou prácou (napr. tiež celkom slušným projektom Únikový východ, ktorý nahral spolu s prešovským rapperom Eremenom v roku 2014) je Soul Paper Scissors album muzikálnejší a zvukovo bohatší.

Petijee najradšej tvorí doma. Napriek tomu, že rád ponocuje, tvrdí, že najlepšie nápady k nemu prichádzajú cez deň. Práve preto si každý rok vezme týždňovú dovolenku z práce – aby sa mohol zakukliť a tvoriť. Aj jadro albumu Soul Paper Scissors vzniklo za jeden takýto dovolenkový týždeň. Petijee sa vtedy prehrabával najmä v soule 70-tych rokov (vysamploval napríklad Gladys Night), ale aj v rnb rokov 90-tych (nechýbajú Jodeci či Christina Aguilera). Základom jeho tvorby sú vždy sample, na ktoré potom buduje ďalšie vrstvy. Sám si dohráva napríklad klavír či basu.

S niektorými súčasťami novej platne pomohli Petijeemu hostia zo Slovenska aj zo zahraničia. Z rodného Prešova to bol trúbkar Tomáš Point Vojcovič. Z aktuálneho miesta pobytu, z Bratislavy, Jožko Rezník z kapely Walter Schnitzelsson. Ten sa pod spoločnú skladbu podpísal ako Josephine, čo je jeho nové alterego, pod ktorým chce tvoriť elektronickú hudbu. Najvýraznejšia aj najprekvapivejšia bola však spolupráca s Američanom Milesom Bonnym, ktorého tvorba už neraz znela aj vo večernom vysielaní Rádia_FM. Toto kolabo mu dohodil vydavateľ DJ Pufaz, ktorý stojí za českým lejblom Humble Grooves. Jeho ambíciou je dostať tunajšiu hudbu do zahraničia. Budeme veriť a držať palce.

Album si môžete vypočuť tu:

Rozhovor s Petijeem je tu:

Idaina_FM

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame