Každý druhý štvrtok od 20:00 do 22:00.
Architektúra je bezpochyby umenie a zároveň veda. Vyspelosť spoločnosti sa vraj dá merať aj podľa kvality architektúry a verejného priestoru. Kto by to však robil... Už sme si zvykli, že na Slovensku sa stavajú iba montované supermarkety a skleníkové kancelárie. Naozaj staré búrame a nové fušujeme?
Ale dosť bolo frflania! Veď je tu Fakulta architektúry! Komora architektov, gulatá pečiatka, ocenenia, časopisy a parádne realizácie. Tak čo sa to s nami deje? Prečo máme pocit, že to dobré sa už kedysi postavilo?
V štvrtkovej Schmidt and Triaška_FM sa lepšie poobzeráme okolo seba a pokúsime sa s našimi hosťami architektami Martinom Jančokom a Igorom Markom nájsť návod na lepší život s lepšou architektúrou. Držte nám palce a počúvajte nás o 20:00 hod.
Igor Marko (nar. 1970) je architekt a urbanista žijúci v Londýne od roku 1996, kde vedie ateliér miestotvorby a mestotvorby Marko&Placemakers. Dlhodobo sa venuje rozvoju miest presahujúc tradičné hranice architektúry a verí, že verejný priestor potrebuje svoj príbeh a ľudí, ktorí ho spoluvytvárajú. Cez experimentálny prístup k urbanizmu v kombinácii s umeleckým vzdelaním získal zákazky na vizionárskych projektoch, ako Car Free London (Londýn bez áut), ktorý pripravil pôdu pre transformáciu Londýna na mesto priaznivejšie pre peších a cyklistov.
Igor vyrastal v Bratislave, kde absolvoval štúdium architektúry na Vysokej Škole Výtvarných Umení. V deväťdesiatych rokoch sa presťahoval do Londýna, kde spolupracoval s niekoľkými medzinárodnými architektonickými ateliérmi, kým si v roku 1996 založil vlastný ateliér s cieľom premosťovania architektúry, umenia a verejného priestoru. Stojí za mnohými transformatívnymi projektami po celom svete, vrátane parku Northala Fields v Londýne, ktorý dostal radu ocenení a stal sa exemplárnym príkladom udržateľnosti s účasťou obyvateľov.
Viac sa dozviete na: http://www.markoandplacemakers.com/
Martin Jančok absolvoval v roku 2004 Fakultu Architektúry STU v Bratislave. V rokoch 2002 — 2009 pôsobil v architektonickom ateliéri zerozero a v roku 2010 založil vlastné štúdio PLURAL. Jeho súčasným najdôležitejším projektom je revitalizácia žilinskej neologickej synagógy a jej transformácia na kunsthalle – Nová synagóga. Od roku 2012 je doktorandom na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí Bauwelt Adwancement Award 2013 za projekt Nová Synagóga, či cena CE–ZA–AR 2012 za exteriér Letného pavilónu SNG a v roku 2011 získal cenu CE–ZA–AR za Kníhkupectvo Alexis.
Viac na: www.plural.sk