Schmidt and Triaška_FM každý druhý štvrtok od 20:00 do 22:00.
Môže byť komix maľbou? Kde je hranica medzi maľbou a komixom? Kto číta komix? Existujú pri tvorbe komixu pravidlá? Pomohol komixu počítač alebo mu uškodil? Je komix iba storyboardom k animovanému filmu? Je písanie do komixových bubliniek fontom comic sans hanbou alebo klasikou? Toľko otázok sme tu ešte nemali. Odpovede nevieme, ale vedia ich naši hostia - maliari Boris Sirka a Jozef Gertli Danglár. Ak nás budete pozorne počúvať dozviete sa ich aj vy!
Boris Sirka absolvoval v rokoch 2000 – 2006 štúdium na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach v ateliéroch grafiky a experimentálnej tvorby profesorov Rudolfa Sikoru a Zbyňka Prokopa. V roku 2003 študoval na Akadémií výtvarných umení v Prahe v ateliéri Michaela Bielického. V roku 2003 sa takisto dostal do povedomia ako veľmi mladý a perspektívny finalista Ceny Oskára Čepana. V súčasnosti žije a tvorí v Bratislave.
Tvorba Borisa Sirku sa mení. Už nemaľuje štylizované figurácie s dekoratívno kaligrafickým nádychom, ani humorno ironické diela so sexuálnym napätím. Jeho tvorba sa vyvíja a je premyslenejšia a vyzretejšia. Jeho diela mali vždy silný rukopis a kvalitu a tieto atribúty si autor drží naďalej, aj keď v inovovanej forme. Napätie dávkuje postupne a jeho diela (maľované, 3D alebo audiovizuálne) vyvolávajú želaný chlad a nepokoj.
Má za sebou množstvo samostatných i kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Jeho tvorbu ste mohli zažiť napríklad v Dome Umenia v Bratislave na Dobrý Wolf, Zlá Mirka, ( Bolf – Sirka ) (2011) alebo nedávno v Žiline v Plusmínusnula gallery na výstave Some Time Ago či v Prahe v AM.180 galérii na výstave Found Footage.
Ilustrátor, karikaturista a maliar Jozef Gertli Danglár vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Ilustroval alebo vytvoril obálky takmer desiatkam kníh, príkladom je kniha pre Petra Pišťanka, Mareka Vadasa či Viliama Klimáčka. Komiksy a ilustrácie publikoval v slovenských aj českých denníkoch. V roku 2003 mu udelili cenu ministra kultúry za ilustrácie ku knihe Roger Krowiak. Samostatné výstavy mal v zahraničí vrátane USA (2005).