Aňa Ostrihoňová v Ráne na eFeMku predstavila román ocenený Medzinárodnou cenou pre arabskú prózu.
Román irackého spisovateľa Ahmeda Saadawiho sa odohráva v Bagdade na začiatku americkej okupácie. V krajine zúri teror a sektárske násilie, samovraždené atentáty sú na dennom poriadku a počet obetí stúpa po stovkách.
Práve z nich starinár Hádí zošíva telo, ktoré by chcel jedného dňa riadne pochovať. Ale vo chvíli, keď svoj frankensteinovský projekt dokončí, oživí ho zblúdilá duša ďalšej obete bombového útoku.
Ktotoje - ako Hádí svoje stvorenie nazýva - sa začne mstiť za všetky nevinné obete. Keďže jeho telo pozostáva z častí od ľudí všetkých irackých etník, spoločenských tried, náboženských vierovyznaní, stáva sa dosť ironicky “prvým skutočným irackým občanom”.
Frankenstein v Bagdade však nie je len príbehom tohto monštra. Je portrétom mesta a jeho obyvateľov z rôznych vrstiev spoločnosti, ktorí majú nevyhnutne každý svoju vlastnú verziu pravdy. Surreálne rozprávanie je znepokojivou alegóriou na násilný Irak po páde Sadáma Husajna.
Tipy na zaujímavé čítanie prináša do Rána na eFeMku prekladateľka a knižná publicistka Aňa Ostrihoňová. Počuť aj vyhrať ich môžete vždy v utorok. Prezrite si aj ďalšie z jej odporúčaní tu.