V románe Vláda blaženosti je všetko, čomu sa jeho autorka Arundhati Roy za uplynulých dvadsať rokov venovala. Ako novinárka a aktivistka je každodennou pozorovateľkou života v Indii a Pakistane, nekonečného konfliktu v Kašmíre a vydedencov žijúcich na periférii v Dillí.
Príbeh sa začína matkou, ktorá zistí, že jej malý syn je aj dievčatko. Aňdžum je hidžrá - muž aj žena zároveň, ktorých v Indii považujú za jediných blažených ľudí. Realita má od takejto predstavy dosť ďaleko najmä v spoločnosti posadnutej rozdielmi akéhokoľvek druhu - kastovníctvom, náboženskou, jazykovou a majetkovou príslušnosťou či sexuálnou orientáciou. Nevraživosť prerastá do násilia a neutíchajúceho krviprelievania.
Aňdžum sa teda presťahuje na cintorín, kde odpočívajú jej predkovia a postaví si tam penzión, kde vládne blaženosť, kde nikdy nikým nepohrdnú, kde privítajú každého vydedenca a outsidera. Stretávajú sa tu nielen ľudia, ale aj ich príbehy, ktoré obyvateľom dodávajú nádej.
Viac ako príbeh konkrétnych postáv je román príbehom súčasnej Indie a jej politických a spoločenských problémov. Autorka skutočne nikoho nešetrí a odkazuje na množstvo skutočných osôb a udalostí - napríklad na zánik urdského jazyka, tragédiu s únikom jedovatého plynu a iné environmentálne kauzy či rôzne politické hnutia bojujúce proti korupcii. Vláda blaženosti je náročná kniha, ktorú treba čítať predovšetkým trpezlivo.
Tipy na zaujímavé čítanie prináša do Rána na eFeMku prekladateľka a knižná publicistka Aňa Ostrihoňová. Počuť aj vyhrať ich môžete vždy v utorok. Prezrite si aj ďalšie z jej odporúčaní tu.