“Ako dediči poriadku, ktorý sme nevytvorili, stávame sa svedkami úpadku, ktorý sme nepredvídali.” Aňa Ostrihoňová odporúča.
Takto sa začína epilóg knihy amerického historika Timothyho Snydera venovanej aktuálnym dejinám Ruska, Európy a Ameriky.
Snyder v knihe opisuje cestu od takzvanej politiky nevyhnutnosti k politike večnosti, po ktorej sa Západ a Rusko vydali. Politika nevyhnutnosti tvrdí, že dejiny sa skončili - kapitalizmus a demokracia v roku 1990 zvíťazili nad autoritárstvom a komunizmom. Politika večnosti naopak tvrdí, že dejiny sú pascou, že sa neustále opakujú, recyklujúc starých nepriateľov a strachy.
Keďže Západ sa priklonil k politike nevyhnutnosti a všetko nechal na voľný trh, stal sa náchylným k politike večnosti a krajinám, ktoré ju presadzujú. Snyder to ilustruje na histórii uplynulých 25 rokov od rozpadu Sovietskeho zväzu až po zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta.
Snyder opisuje, akú úlohu v dnešnom svete zohráva internet a akým spôsobom funguje kybervojna. Ako sa spravodajstvo a žurnalistika presunuli k spektáklu a abstraktnosti odtrhnutej od života ľudí, ktorí ich “konzumujú”.
Existuje však spôsob, ako sa z tejto bezcieľnej cesty od politiky nevyhnutnosti k politike večnosti dostať a snažiť sa o rovnostársku spoločnosť. Snyder opisuje jednu z možností takto: “Demokracii by prospelo, keby sa koncepty ,spravodajstva’, ,žurnalistiky’, a ,informovania’ podarilo obhájiť aj na internete. V konečnom dôsledku však sloboda závisí od schopnosti občanov rozlišovať medzi pravdou a tým, čo chcú počuť. Autoritárstvo nenastupuje preto, že by ľudia po ňom zatúžili, ale preto, že strácajú schopnosť odlišovať fakty od želaní.”
Tipy na zaujímavé čítanie prináša do Rána na eFeMku prekladateľka a knižná publicistka Aňa Ostrihoňová. Počuť aj vyhrať ich môžete vždy v utorok. Prezrite si aj ďalšie z jej odporúčaní tu.