Fenomén rodinkárstva je na Slovensku všeobecne známym pojmom, ktorý netreba zvlášť predstavovať. Zvyčajne sa s ním spájajú negatívne významy. Podľa údajov Transparency International má napríklad každý piaty sudca na Slovensku v súdnictve kolegu, s ktorým má blízky rodinný vzťah. O tom, prečo je to tak, si v diskusii povieme všeobecne a tiež na príkladoch, ale rovnako sa zameriame aj na situácie, ktoré tento fenomén hodnotovo neutralizujú.
Napríklad: zaujímavá „rodinná“ situácia nastala počas normalizačných previerok v roku 1970 na východnom Slovensku. Miestni funkcionári v Košiciach a Trebišove tvrdili, že nemajú žiadnu základnú organizáciu KSS, ktorá by bola zasiahnutá pravicovým oportunizmom. To sa im ale vypomstilo. Vedenie KSS si to vyložilo ako prejav rodinkárstva a protekcionizmu, že sa miestnym funkcionárom úspešne darí ochrániť „tých svojich“.
V dôsledku toho boli všetkým Základným organizáciám v okresoch Humenné, Bardejov, Košice-mesto, Prešov a Stará Ľubovňa odobrané spisy k pohovorom (vykonaným i nevykonaným) a uskutočnili (zopakovali) ich služobne vyššie komisie okresného výboru, keďže by ich „ZO uskutočnili nedôsledne“.
Do relácie prídu na tému rodinkárstva diskutovať právnik Radovan Pala z advokátskej kancelárie Taylor-Wessing a sociologička Soňa Szomolányi, ktorá je profesorkou na Filozofickej fakulte UK.
Fedor Blaščák sa na vás teší už tento pondelok od 20.00 do 22:00.