SOZA verzus detské predstavenie

SOZA verzus detské predstavenie

Túto faktúru dostala obec Pohorelá za to, že deti na námestí recitovali básničky a spievali pesničky Mikulášovi a mamičkám.

Predstavte si, že dostanete faktúru od SOZA za neoprávnené použitie hudobných diel. Za čo presne? Za to, že deti na námestí recitovali básničky a spievali pesničky. Túto situáciu zažili v obci Pohorelá, kde im od Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) bola doručená faktúra k úhrade 62,40 Eur za podujatia, ktoré si pripravili deti počas Dňa matiek a na Mikuláša v roku 2011.   

 

faktura copy

FOTO dolezite.sk

 

Spojili sme sa s pánom Jánom Pompurom, zamestnancom obecného úradu Pohorelá, a opýtali sme sa ho na podrobnosti. Oslovili sme aj SOZA.

 

 

K siutácii sa nám vyjadril Martin Husovec, právnik a člen občianskeho združenia EISI, ktoré sa zaoberá aj právom duševného vlastníctva.

 

 

Martina Husovca sme sa tiež opýtali, čo by sa stalo, keby obec Pohorelá túto pokutu zaplatila.

 

 

Martin Husovec by obci Pohorelá vo veci neoprávneného použitia hudobných diel bez licencie SOZA poradil takto:

 

 

Informácie sme priniesli v živom vysielaní vo štvrtok 31.5. 2012. Vyjadrenie SOZA sme získali až v nasledujúci deň. Vydal ho prostredníctvom svojej webovej stránky.


Aktualizácia 1.6. 2012 | 16:55

SOZA vydal oficiálne vyhlásenie prostredníctvom svojej webstránky

"Dňa 03.04.2012 navštívila obec Pohorelá inšpektorka SOZA, ktorá zistila konanie dvoch verejných hudobných podujatí bez licencie (bez uzatvorenej Hromadnej licenčnej zmluvy so SOZA) a to Deň matiek, ktorý sa konal dňa 22.05.2011 a Privítanie Mikuláša konané dňa 05.12.2011. Inšpektorka SOZA postupovala štandardným spôsobom, vysvetlila starostovi obce Pohorelá Ing. Jozefovi Kalmanovi jeho zákonnú povinnosť vyplývajúcu z Autorského zákona a spísala s ním Inšpekčný záznam o zistenom používaní hudobných diel, ktorý pán starosta podpísal a pripojil aj pečiatku obce. Inšpektorka SOZA taktiež upozornila starostu obce na nedodržanie povinností vyplývajúcich z ustanovenia § 81 ods. 6 Autorského zákona, ktoré znie: „Pri verejnom vykonaní hudobného diela je usporiadateľ verejného kultúrneho podujatia povinný najneskôr desať dní pred uskutočnením podujatia oznámiť príslušnej organizácii kolektívnej správy program podujatia, v ktorom ku každému dielu, ktoré má byť verejne vykonané, uvedie jeho názov a meno autora; ak usporiadateľ tieto skutočnosti organizácii kolektívnej správy neoznámi, predpokladá sa, že na podujatí budú verejne vykonané len tie diela, ku ktorým právo na verejné vykonanie spravuje organizácia kolektívnej správy.“ Zároveň inšpektorka SOZA spísala so starostom obce aj Záznam o kontrole, kde sa uvádza, že kontrola prebehla bez problémov, čo starosta obce potvrdil svojím podpisom bez akejkoľvek výhrady." 

SOZA ďalej na svojej stránke uvádza, že dané podujatie nesplnilo podmienky platnosti zákonnej licencie, v tomto prípade sa nejednalo o školské predstavenie, ktoré je definované v § 30 Autorského zákona a teda išlo o štandardné verejné hudobné podujatia, pri ktorých je usporiadateľ povinný vopred vysporiadať autorské práva a autorské odmeny formou Hromadnej licenčnej zmluvy v zmysle platného Autorského zákona.

 

Reaguje Martin Husovec, špecialista na právo duševného vlastníctva:

 

"Ak predmetom podujatia nie sú autorskoprávne chránené diela, neexistuje na strane usporiadateľa žiadna ohlasovacia povinnosť podľa § 81 ods. 6 AZ, pretože toto ustanovenie sa vzťahuje len na používanie autorskoprávne chránených diel. Diela, ktorých autorskoprávna ochrana vypršala, môžu byť používané voľne bez splnenia akejkoľvek oznamovacej povinnosti. Treba tiež upozorniť, že aj keby bola existovala ohlasovacia povinnosť na strane usporiadateľa, nič to nemení na tom, že vyžadovanie platenia odmeny za diela vo verejnej doméne je bezdôvodným obohatením a konaním v rozpore s § 81 ods. 1 AZ, podľa ktorého je kolektívny správca povinný konať pri výkone udeleného oprávnenia riadne a s náležitou odbornou starostlivosťou."

 

Na kauzu okolo SOZA zareagovala aj verejnosť. Na facebooku bol vytvorený event Spevokol za samovoľnú implóziu SOZY, počas ktorého budú aktivisti od utorka 5. júna do konca mesiaca každý deň o 12:30 spievať známe slovenské pesničky pod oknami SOZA na Rastislavovej 3 v Bratislave. Na facebookovej stránke eventu môžete hlasovať, ktoré hity odznejú naživo na voľnom priestranstve bez vstupného.


Aktualizácia 2.6. 2012 | 20:15

SOZA poskytol Rádiu_FM dokumenty podpísané starostom obce Pohorelá

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) považuje situáciu za tendenčnú a zavádzajúcu kampaň. Rádiu_FM poskytol Záznam o kontrole a Inšpekčný záznam o zistenom používaní hudobných diel. Oba dokumenty potvrdzujú, že obec Pohorelá organizovala hudobné podujatia, počas ktorých boli použité chránené hudobné diela zastupovaných autorov, čo starosta obce svojim podpisom a pečiatkou bez námietok potvrdil. 

O porušení Autorského zákona, ako aj o použití chránených hudobných diel bol inšpektorkou riadne poučený, čo rovnako potvrdil podpisom a pečiatkou obce. Inšpektorke nevyjadril žiadne námietky a so spôsobom ako aj závermi kontroly vyjadril bezvýhradný súhlas. Ak by sa starosta v inšpekčnom zázname vyjadril, že na podujatí bola použitá len nechránená hudba (koledy, pôvodné ľudové piesne), inšpektorka by takúto informáciu akceptovala a inšpekčný záznam by postúpila s touto pripomienkou do SOZA. V takomto prípade by SOZA v zmysle Autorského zákona považoval použité hudobné diela za voľné, nepodliehajúce licencovaniu. 

Záznam o kontrole a Inšpekčný záznam o zistenom používaní hudobných diel.


SOZA v stanovisku, ktoré Rádio_FM dnes získalo zároveň uvádza, že nie je pravdou verejnosťou šírená skutočnosť o inkasovaní peňazí za pôvodné ľudové pesničky, či koledy na obecných verejných podujatiach. Je však viazaný Autorským zákonom, ktorý musí dodržiavať. SOZA ďalej tvrdí, že s organizáciou kultúrnych podujatí sú spojené aj povinnosti voči zákonom. Celému nedorozumeniu sa dalo predísť, ak by starosta obce poskytol inšpektorke SOZA úplné a pravdivé informácie. Na základe informácií od starostu obce Pohorelá musel SOZA konať tak, ako mu ukladá zákon a vystaviť faktúru za použitie hudobných diel.


Aktualizácia 3.6. 2012 | 09:00

Dokumenty SOZA komentuje právnik Martin Husovec

"Z mojho pohľadu sa nič nemení. To, ako to presne prebehlo medzi starostom a SOZA, ja bohužiaľ neviem nijak zistiť." hovorí špecialista na právo duševného vlastníctva a člen občianskeho združenia EISI Martin Husovec. 

 

Martin Husovec však upozorňuje na stranu 3 dokumentu, ktorý podpísal starosta obce Pohorelá, a ktorý nám včera SOZA poskytol. Na tejto strane je zreteľne uvedené "koncert folklór" na voľnom priestranstve bez vstupného. Podľa Martina Husovca tiež stále platí, že obec nič nemusela v prípade ľudových piesní nahlasovať.

 

Obrazovka copy

Záznam o kontrole a Inšpekčný záznam o zistenom používaní hudobných diel, strana 3

 

Otázka pre SOZA podľa Martina Husovca znie, či podľa ich výkladu má obec zaplatiť alebo majú aj iný výklad, na základe ktorého nedorozumenie s inšpektorom SOZA zakladá povinnosť zaplatiť za ľudové piesne.

 

Aktualizácia 4.6. 2012 | 11:00

 

Obec Pohorelá vydala oficiálne vyhlásenie prostredníctvom webovej stránky

 

"Obec Pohorelá ako usporiadateľ nemala žiadnu povinnosť podľa § 81 ods. 6 AZ oznámiť uskutočnenie týchto akcií, pretože ich predmetom neboli žiadne autorskoprávne chránené diela, ale ľudové piesne našich mám a otcov. Napriek tomu občianske združenie SOZA kontaktovalo obec Pohorelá a oznámilo jej, že porušila zákon." 

 

V tlačovej správe sa ďalej uvádza, že starosta obce Pohorelá zamestnancom SOZA vysvetlil, že išlo o spievanie ľudovej tvorby, čo dokazuje aj príloha inšpekčného záznamu, kde je v kolónke 'Druh použitia hudby' napísané 'Koncert folklór'. "Starosta obce Pohorelá bol presvedčený, že na základe osobného rozhovoru zamestnanci SOZA pochopili, že ide o folklórne podujatie a teda, že obec nemala voči SOZA žiadnu povinnosť niečo nahlasovať alebo platiť."

 

Napriek tomu však obec Pohorelá na začiatku mája tohto roku obdržala faktúru.

"Na počudovanie sme zistili, že inšpekčný protokol SOZA sa v skutočnosti ani nedá podpísať bez toho, aby sa organizátor priznal k porušeniu autorských práv. Je zarážajúce, že kvalifikovaný 'inšpektor SOZA' požadoval akceptovanie tohto záznamu napriek tomu, že je v ňom výslovne uvedené, že predmetom koncertov bol folklór, a teda ľudové piesne."

 

Obec Pohorelá na obdržanú faktúru reagovala takto: "Faktúra je neopodstatnená, nakoľko na Vami uvádzaných "akciách" (Deň matiek, Privítanie Mikuláša) nedošlo k porušeniu alebo ohrozeniu práva duševného vlastníctva Vami zastupovaných umelcov a autorov - išlo iba o predvádzanie deťmi v ústnom podaní detských riekaniek a detských ľudových piesní a tancov."

Dňa 31.5.2012 zamestnankyňa SOZA na reakciu obce Pohorelá odpísala nasledovné: "Inšpektorka Vám vysvetlila, že aj tzv. ľudová hudba má svojich upravovateľov a teda za ich použitie je potrebné zaplatiť autorskú odmenu. [..] Z uvedených dôvodov je faktúra c. 2121200247 opodstatnená a trváme na jej uhradení do 6.6.2012. Po tomto termíne ju budeme vymáhať súdnou cestou."

 

Celé znenie uvedených dokumentov obec Pohorelá zverejnila na svojej webovej stránke.

 

Soza0001

 

Na situáciu reaguje nezisková organizácia EISi

 

"Ako reakcia na správanie kolektívneho správcu SOZA, ktorý vyberá od obcí autorské odmeny za neautorské ľudové piesne, sme sa rozhodli spustiť projekt, ktorý bude od ľudí zbierať takéto a podobné praktiky organizácií kolektívnej správy. Projekt KOKSO - Kontrola Organizácií Kolektívnej Správy Občanmi - má za účel zbierať od ľudí praktické skúsenosti s dnešným (ne)fungovaním kolektívnej správy a na jej základe predstaviť reformu tohto inštitútu tak, aby sa mohla uplatniť v novom autorskom zákone v roku 2014." uviedol Martin Husovec, právnik a člen EISi.

 

Projekt KOKSO slúži na to, aby ľudia mohli takéto praktiky priamo nahlasovať. 

 

"Na základe Vašich podnetov vypracujeme do polovice 2013 správu o fungovaní, resp. nefungovaní slovenských OKS (organizácií kolektívnej správy), v ktorej predstavíme aj konkrétne návrhy na reformu tohto inštitútu. Na názor sa budeme samozrejme pýtať aj OKS. Pod túto našu 'KOKSO správu' sa potom budete mocť aj podpísať, ak s jej obsahom budete súhlasiť. Správu aj s návrhmi predložíme do konca roku 2013 všetkým dotknutým inštitúciám tak, aby sme pri veľkej reforme autorského práva v roku 2014 dosiahli zmeny, ktoré žiada spoločnosť." uvádza sa v tlačovej správe na oficiálnych stránkach neziskovej organizácii EISi.

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame