Športová televízia
Športová televízia

Čerstvé Ovocie_FM: Soňa Juríková

Čerstvé Ovocie_FM: Soňa Juríková

České emotikony môžu byť aj chuťovky ako paštéta Májka, Kofola či „řízek“ v tvare Českej republiky.

Maľuje od ranného detstva, čím si vytvára vlastný svet, v ktorom je jej dobre. A možno aj preto, že kreslí s láskou a chuťou, začala žať jeden úspech za druhým. Soňa Juríková je grafickou dizajnérkou a ilustrátorkou z Prahy, ktorá sa venuje tvorbe vizuálnej komunikácie, identít, tlačovinám, knihám a ilustrácii pre deti a dospelých. V ilustrácii používa výrazné farby, ktoré vyvažujú striedmu typografiu a grafickú úpravu. Je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave na Katedre vizuálnej komunikácie v ateliéri Typolab. Je držiteľkou rady ocenení – jej bakalárska práca (Slabikář) sa umiestnila na 2. mieste v súťaži Nejkrásnější kniha ČR. Za knihu s názvom Písmenková polívka v spolupráci s vydavateľstvom Fraus získala prestížnu cenu poroty na Belma Award 2020, ktorá každý rok oceňuje najlepšie európske učebnice. Ďalšie ocenenie prišlo v roku 2020 z Národnej ceny za dizajn v kategórii Študentský dizajn za projekt Czemoji. Popri štúdiu niekoľko rokov spolupracovala s grafickým štúdiom Breisky. Je tiež jednou zo zakladateliek nezávislého vydavateľstva Deset Deka Dekadence, ktoré sa venuje knihám a tlačovinám „za hranou“.

Czemoji sú zábavné emotikony pre každého Čecha a Češku, ale aj pre tých, ktorí rozumejú českej kultúre. Využiť ich môže každý, či už nadáva na politiku, plánuje výlet alebo píše nákupný zoznam. Ich silnou stránkou je trefná nadsádzka a prevedenie lokalizovaných emoji obrázkov, ako aj ich vtipná prezentácia. Projekt okrem humornej roviny nepriamo poukazuje aj na širšie otázky o limitoch globálnosti vizuálnej komunikácie ako takej. Špeciálna sada emoji obsahuje tiež chuťovky ako obložený chlebíček, rohlík či crocsy, a nechýbajú ani Havel, Dan Nekonečný či Babiš.

Soňa vytvorila súbor českých emotikonov a je tiež autorkou oceňovaného šlabikára. V jednom rozhovore skonštatovala, že „české učebnice sú grafická šialenosť“ – a to ešte nevidela niektoré slovenské! Možno by niekto chcel namietať, že naše školstvo má aj väčšie problémy, ako je amatérska grafická úprava mnohých učebníc. Asi je to pravda, ale prečo sa k tomu stavať takto? Riešenie jedných problémov sa predsa nevylučuje s riešením iných. Soňa zvolila pre svoje poňatie „Slabikáře“ neobvyklé riešenie skladajúce sa z rytmického delenia kapitol. Na predely využíva celostránkové ilustrácie k jednotlivým písmenám abecedy a v ďalších častiach sa objavujú voľné ilustrácie vrátane možností ďalších zásahov v prípade poznámok a cvičení. Pre abecedu využíva vizuálne prvky, ktoré majú svoju osobitú symbolickú výpoveď. Napriek tomu, že sú ilustrácie vytvárané digitálne, drží sa klasického tlačeného štýlu. Vyvážená je aj samotná farebnosť a použitý font písma. Jedná sa o učebnicu, ktorá presahuje hranice študentskej práce a určite by si zaslúžila aj tlačené vydanie pre základné školy.

Vypočujte si rozhovor z :Popo_FM:

CERSTVE OVOCIE_FM 16.2.2021 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Web: https://www.sonajurikova.com
Facebook: https://www.facebook.com/sonajurik
Instagram: https://www.instagram.com/sonajurik/
Behance: https://www.behance.net/Sonaj

CO1.jpg

CO2.jpg

CO3.jpg

CO4.jpg

CO5.jpg

CO6.jpg

CO7.jpg

CO8.jpg

CO9.jpg

Radio_FM

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame