Čerstvé Ovocie_FM: Pavol Seriš

Čerstvé Ovocie_FM: Pavol Seriš

Herec a komik, ktorý nemá rád horčicu.

Už ako malý počúval otcove platne Radošincov, Cimrmana, dialógy Lasicu a Satinského. Keď počul, že sa otec nahlas smeje, vždy ho bavilo zisťovať, na čom sa smeje a prečo niektoré vety vyvolávajú smiech. Pokračovalo to aj v škole, kde sa jeho trieda stala istým spôsobom publikom a jeho bavilo robiť hovadiny, aby sa spolužiaci smiali. To ho vždy napĺňalo. Potreba rozosmievať spolužiakov pretrvala aj na gymnáziu, kde sa začal jeho vzťah k divadlu, čo sa neskôr pretavilo aj do ďalšieho štúdia a napokon aj do jeho profesie.

Vráťme sa ale na úplný začiatok. 23. apríl 1986, Trenčín. O tri dni neskôr explodovala atómová elektráreň v Černobyle a uvoľnený rádioaktívny mrak ožiaril nejedného novorodenca, okrem iných aj malého Pavla Seriša. Vďaka ožiareniu začal rozprávať v troch mesiacoch a v štyroch rokoch chytil vo Váhu vlastnými rukami šťuku. A teraz vážne. Po základnej škole na Hodžovej ulici sa bez pomoci známostí rodičov dostal na trenčianske Gymnázium Ľudovíta Štúra. O panictvo prišiel ako väčšina stredoškolákov, na chate. Po maturite študoval anglický a nórsky jazyk na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Počas štúdia jazykov veľa cestoval, začal sa venovať divadlu a v decembri 2006 založil spolu s Jurajom Hubinským autorské divadelné zoskupenie Neandrtal Teatr.

Po vyštudovaní Filozofickej fakulty v roku 2010 bol prijatý do Ateliéru klaunská scénická a filmová tvorba na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně. Po absolvovaní ateliéru v júni 2013 pokračoval na JAMU v doktorandskom štúdiu. Dizertačnú prácu o divadelnej tvorbe Boleslava Polívku v rokoch 1972-1987 obhájil a štúdium absolvoval v decembri 2017 ako doktor filozofie (PhD.). Od roku 2018 začína na JAMU pôsobiť pedagogicky. Pravidelne vedie workshopy fyzického divadla a robí pohybové spolupráce k činohre, napríklad pre Národní divadlo Brno, Slovácke divadlo v Uherskom Hradišti, Švandovo divadlo, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci alebo Městská divadla pražská.

Proti negativite a všednosti dní bojuje sviežim humorom, pohybom, tancom i slovom. Pavol Seriš je divadelníkom, ktorý komike dokonale rozumie. Žije autorským divadlom, v ktorom mieša stand-up comedy, fyzické divadlo, absurdný humor, pantomímu či tanec. Vo svojej tvorbe skúma možnosti a hľadá hranice divadla jedného herca. Je skvelým príkladom, ako môže fungovať, keď herec vystupuje sám, no neprítomnosť iných hercov ho nijak neobmedzuje ani neuberá kvalite jeho predstavení – práve naopak. Samota na javisku mu dodáva možnosť zájsť až na pokraj svojich hereckých a pohybových možností. V súčasnom repertoári má šesť monodrám – Chutilo vám, páni? (2011), Zo ZOO (2012), Autor (2014), Pri kase (2015), Samko Tále (2016) a Pozemšťan (2019). Venuje sa aj kreslenému humoru či krátkym filmom. A ako sám pred národom priznáva, nemá rád horčicu.

Vypočujte si rozhovor z :Popo_FM:

CERSTVE OVOCIE_FM 9.2.2021

Web: http://www.pavolseris.com
Facebook: https://www.facebook.com/pavolserisofficial/
Instagram: https://www.instagram.com/palo_seris/

CO1.jpg

CO2.jpg

CO3.jpg

CO4.JPG

CO5.jpg

CO6.jpg

CO7.JPG

CO8.jpg

CO9.jpg

Radio_FM