Čerstvé Ovocie_FM: Simona Čechová

Čerstvé Ovocie_FM: Simona Čechová

Nemá vyhranený rukopis, no v každom jednom projekte necháva obrovský kus seba.

Simona Čechová zrejme nie je úplne typickým príkladom ilustrátorky – nechodila na základnú umeleckú, na strednú a dokonca ani na VŠVU či inú príbuznú umeleckú školu. Na detstvo si pamätá ako na veselé obdobie, plné večne rozbitých kolien, špinavých teplákov či padnutej retiazky na bicykli. Veľa času trávila na vzduchu a to ju v detstve naozaj bavilo. Vtedy ešte nesedela za stolom, za ktorým by si poslušne kreslila. Aj napriek tomu, asi ako pre väčšinu detí, bol aj pre Simonu obľúbeným predmetom na základnej škole práve výtvarná výchova. No aj tak kresleniu alebo maľovaniu nevenovala zvláštnu pozornosť, keďže ho v tú dobu nepovažovala za niečo dôležité. Vyrastala v duchu, že kresliť obrázky nie je normálnou prácou, a teda nemá zmysel sa tomu nejako zvlášť venovať. Dôležité bolo mať v prvom rade „normálne vzdelanie“ a následne „normálnu“ prácu.

Aj napriek tomu, že ju kresliť bavilo, sa mu začala aktívne venovať až na univerzite. Je to relatívne neskoro, ale asi to tak malo byť. Veď každý máme svoju cestu. K ilustráciám sa dostala až počas štúdia reklamného dizajnu a marketingu na britskej University of Bedfordshire. Jej profesor si pri jednom semestrálnom projekte, kde využila kresbu, všimol, že kreslenie jej ide a začal ju prehovárať, aby sa viac venovala práve tejto oblasti. Stále si však nedokázala predstaviť, že by ju v budúcnosti mohlo ilustrovanie uživiť. Živiť sa kreslením obrázkov, pracovať sama za seba, plánovať si čas, projekty a zároveň zarobiť dosť peňazí na to, aby si dokázala zaplatiť účty, žiť aktívny život a niečo i ušetriť, jej preto pripadalo nesmierne ťažké, no podarilo sa. Po absolvovaní medzinárodného marketingu na škótskej Edinburgh Napier University niekoľko rokov pracovala v odvetví, ktoré vyštudovala, a popri tom ešte kreslila. Až dospela do štádia, v ktorom si uvedomila, že nedokáže robiť obe veci na sto percent. Prísť večer domov z práce, znovu si sadnúť za počítač a pracovať do noci alebo celé víkendy, bolo vyčerpávajúce. Začalo sa to odzrkadľovať nielen na jej práci, ale aj na vzťahoch. Keďže ilustrácia ju čoraz väčšmi napĺňala, začala mať jasno v tom, čomu sa bude ďalej venovať.

Simona Čechová pochádza z Trnavy, žije, pracuje a tvorí v Bratislave. Najradšej kreslí farbičkami a okrem ilustrácie ju teší včelárenie. Zúčastnila sa na nespočetnom množstve zahraničných aj slovenských výstav a festivalov. Svoje práce vystavovala v Taliansku, Francúzsku, Portugalsku, Anglicku, Rusku, Slovinsku aj na Taiwane. Z jej širokého portfólia môžeme vypichnúť ručne pastelkami kreslené výjavy v detskej knihe Včelár Jožko, alebo minimalistické digitálne ilustrácie v knihách Bratislava – čarovná metropola, či Maliar a chlapec, na ktorých pracovala so spisovateľom Michalom Hvoreckým.

Vypočujte si rozhovor z :Popo_FM:

CERSTVE OVOCIE_FM 26.1.2021

Web: https://www.simonacechova.com/
Facebook: https://www.facebook.com/simona.cechova.illustration
Instagram: https://www.instagram.com/simcechova/

CO1.jpg

CO2.jpg

CO3.jpg

CO4.jpg

CO5.jpg

CO6.jpg

CO7.jpg

CO8.jpg

CO9.jpg

CO10.jpg

CO11.jpg

Radio_FM