Správy RTVS
Správy RTVS

Čerstvé Ovocie_FM: UHRECKI (Veronika a Jožo Uhrecký)

Čerstvé Ovocie_FM: UHRECKI (Veronika a Jožo Uhrecký)

Byť niekoho osobným šperkárom je veľmi príjemný a obohacujúci vzťah.

K remeslu ju to ťahalo už od detstva. Už vtedy boli úspešné jej prvé pokusy o drôtené šperky pre mamu, a tak sa rozhodla ísť na kremnickú ŠUV, odbor zlatníctvo/strieborníctvo. Neskôr sa k tomu pridala Stredná škola sklárska v Lednických Rovniach, kde získala cenné informácie o ďalšom fantastickom materiáli. Aj napriek týmto skúsenostiam nebola dlho rozhodnutá, čomu sa chce v živote profesijne venovať. Na potulkách svetom sa stretla s partiou Belgičanov, ktorí jej posunuli zaujímavé informácie o skvelých školách šperku v Antverpách. Rozhodnutie bolo na svete. Ako 25-ročná sa odsťahovala do belgických Antverp, kde ju prijali na Kráľovskú akadémiu výtvarných umení na odbor „jewellery and metal design“. Avšak koncom druhého ročníka pre zdravotné problémy štúdium ukončila, ale ešte stihla v Belgicku založiť vlastnú značku s názvom veroin. Aj keď nebola úplne rozhodnutá, kde chce žiť, nakoniec vyhralo Slovensko. Presťahovala sa na lazy, žila sama v kamennom dome s dielničkou obklopená prírodou, založila si permakultúrnu záhradku, spravila prvé modely svadobných obrúčok a pomaličky rozbiehala vlastný biznis. Veľa vecí sa zmenilo, keď si našla svoju životnú lásku. Dnes Veronika Uhrecká spolu s manželom Jožom tvoria umelecké a remeselné duo pod značkou UHRECKI.

Jožo Uhrecký je talentovaný konštruktér, ktorý sa dlhé roky vášnivo venuje kováčstvu. V tvorbe využíva zabudnuté technológie s dávkou inovácie. Miluje čistotu tvaru a remeselnú precíznosť. S Veronikou sa navzájom motivujú a vytvárajú priestor pre nápaditosť a inováciu. Spoločne dokážu byť omnoho komplexnejší a ich práca kvalitnejšia. Pod ich rukami prešlo mnoho zákaziek a náročných úloh, a aj vďaka tomu sa môžu pochváliť vysokou úrovňou materiálovej a technologickej znalosti kovov. UHRECKI je značka zasvätená umeleckému remeslu v kove. Popri tvorbe vlastných kolekcií jedinečných šperkov, interiérových objektov a dizajnového nábytku, sa venuje najmä zákazkovej výrobe na mieru a externým spoluprácam s dizajnérmi.

Veronikina tvorba má dve línie. Jednou je predajný šperk a zákazková výroba, kde prevláda najčistejší a nadčasový dizajn v kombinácii s čo najkvalitnejším remeselným spracovaním. Čisté a ostré línie, presnosť a precízne vybrúsenie a vyleštenie, kde rada vymýšľa nové spôsoby osadenia kameňov a hľadá nové tvary. Druhou líniou je voľný, autorský šperk, ktorý je viac experimentálny, pocitový a nemusí byť vždy nositeľný. Veronika šperky nosí minimálne a skôr si potrpí na náradie a mašinky do ateliéru. Preto medzi jej poklady patrí napríklad foťák Rhinoceros a jedna obrovská komplexná a ťažká kniha o zlatníckych technológiách.

Vypočujte si rozhovor z :Popo_FM:

CERSTVE OVOCIE_FM 19.1.2021

Web: https://uhrecki.com
Facebook: https://www.facebook.com/uhrecki/
Instagram: https://www.instagram.com/uhrecki/

CO1 Antoan VIXA, detské náušnice.jpg
Antoan VIXA, detské náušnice

CO2 Infinite, prsteň so surovým diamantom, biele zlato.jpg
Infinite, prsteň so surovým diamantom, biele zlato

CO3 FLOATING TABLE, beznohý stôl v showroome.jpg
FLOATING TABLE, beznohý stôl v showroome

CO4 BENT, stojan na drevo s krbovým naradím.jpg
BENT, stojan na drevo s krbovým naradím

CO5 LOTUS, zásnubný prsteň so surovým diamantom.jpg
LOTUS, zásnubný prsteň so surovým diamantom

CO6 FINE LINE, choker, foto Petra Rosic.jpg
FINE LINE, choker, foto Petra Rosic

CO7 FINE LINE, choker, foto Petra Rosic.jpg
FINE LINE, choker, foto Petra Rosic

CO8 STRIP, obrúčky titan a ružové zlato.JPG
STRIP, obrúčky titan a ružové zlato

CO9 Primavera prsteň, 18kt zlato, brilianty a watermelon tourmalin.jpg
Primavera prsteň, 18kt zlato, brilianty a watermelon tourmalin

CO10 RAIN DELIACA STENA so skelnenými policami.jpg
RAIN DELIACA STENA so skelnenými policami

CO11 ROME, zásnubný prsteň so surovým diamantom.jpg
ROME, zásnubný prsteň so surovým diamantom


Radio_FM