Čerstvé Ovocie_FM: Martina Rötlingová

Čerstvé Ovocie_FM: Martina Rötlingová

Vstupuje do sveta módy, kde sa sústreďuje najmä na formovanie zmyslu vonkajšej krásy pod tlakom sociálnych médií a reklamného priemyslu.

Martina Rötlingová sa umeniu sa venovala odmala, bol to ale trošku boj medzi umením a tancom, ktorý ju zamestnával roky. Nakoniec vyhrala maľba. Aj trošku zhodou náhody, lebo pôvodne ju jej okolie smerovalo skôr k reštaurátorstvu maľby. No nakoniec je rada, že si do toho nenechala kecať a išla si cestou voľného umenia, ktorému sa venuje doteraz.

Je absolventkou ateliéru prof. Stanislava Balka na Akadémií umení v Banskej Bystrici. Vo svojich prácach kriticky reaguje na súčasnú situáciu vo svetoch žien, na to, ako ich vnímame a ako na nás vplýva postmediálna doba. Zaujíma sa o popkultúru a ideál krásy našej doby. Snaží sa nezostať obmedzená iba na jednoduchý komentár a premaľovávanie dokonalých módnych obrázkov. Zameriava sa na pravdivé svedectvo a poukazuje na negatívne dopady v modelingu, v reklame a v životoch samotných modelov a modeliek ako nášho ideálu krásy. Používa dokonalé fotografie produktov z reklamných kampaní, ktoré prechádzajú procesom deformácie a vytvárajú falošný obraz krásnych obrázkov. Hyperrealizmom sa snaží túto tému podčiarknuť.

Martina vo svojej tvorbe zachováva klasický formát maliarskeho plátna so silnou realistickou prezenciou pokrčeného papiera, ilustrujúceho rôzne prvky popkultúry. Tendencie narúšania ženských figúr, znázorňujúcich ideál krásy súčasnej doby, sú prevedené hyperrealistickým rukopisom v monochrómnej olejomaľbe. Deformáciou, a teda stvárnením akéhosi „glitch alikeového“ vzhľadu ženského portrétu, kriticky reflektuje dnešnú postdigitálnu dobu. Poškodzovanie stránok magazínov nám z jej pohľadu predstavuje narušené fragmenty ženského tela, ktoré sú zvyčajne skrz dnešné médiá pravidelne glorifikované a retušované.

Vo svojej aktuálnej samostatnej výstave „Goddess Reinvented“ nadväzuje na už spomínanú a dlhodobo reflektovanú tému ženskej krásy a atraktivity. Zatiaľ čo vo svojich predchádzajúcich sériách tento ideál konfrontovala najmä s komerčnosťou a s ním súvisiacimi skrášľujúcimi produktmi, v najnovších prácach sa zameriava na kontrast temporality a trvácnosti tohto ideálu. Využíva pritom referencie na známe maľby žien z dejín umenia, pričom odkazy na ne kombinuje s novodobými obrazmi atraktivity. Nadčasové idoly sa tak rozpíjajú v nových formách.

Vypočujte si rozhovor z :Popo_FM:

CERSTVE OVOCIE_FM 17.11.2020

Web: https://martinarotlingova.pb.gallery
Instagram: https://www.instagram.com/martina.rotlingova/
Facebook: https://www.facebook.com/martina.rotling/

CO1 Reuse-reduce-recycle, 50 x 40 cm, akryl a olej na platne, 2019.jpg
Reuse-reduce-recycle, 50 x 40 cm, akryl a olej na platne, 2019

CO2 Nike, 80x90cm, olej na platne, 2019.jpg
Nike, 80x90cm, olej na platne, 2019

CO3 Elizabeth, 70x70cm, oil on canvas, 2018.jpg
Elizabeth, 70x70cm, oil on canvas, 2018

CO4 Holy hands, 70x70cm, oil on canvas, 2018.jpg
Holy hands, 70x70cm, oil on canvas, 2018

CO5 Olympia, 80x60cm, oil on canas, 2020.png
Olympia, 80x60cm, oil on canas, 2020

CO6 Silver Mountain, 50 x 60 cm, olej na platne, 2019.jpg
Silver Mountain, 50 x 60 cm, olej na platne, 2019

CO7 Andromeda, 60x50cm, oil and acrylic spray on canvas, 2020.png
Andromeda, 60x50cm, oil and acrylic spray on canvas, 2020

CO8 goddess reinvented, ATELIER XIII.jpg
Goddess reinvented, ATELIER XIII

Radio_FM