Počet utečencov a utečenkýň vo svete dosiahol minulý rok rekordných 108,4 milióna. Uviedla to vo výročnej správe Organizácia spojených národov krátko pred 20. júnom – Svetovým dňom utečencov. Medzi ľuďmi, ktorí museli opustiť svoj domov a dať sa na útek, sú aj hudobníci a hudobníčky.
Domov je tam kde chcem byť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
„Vyhádzali nám veci z kufrov, zobrali pasy a dramaticky ich roztrhali,“ spomína na odchod zo Sovietskeho zväzu Regina Spektor. Mala vtedy deväť rokov a s rodinou utekala z domova kvôli antisemitizmu a náboženskej neslobode. Klaviristka a speváčka pre National Public Radio povedala, že vidieť v tejto situácii svojich vystrašených rodičov vydaných napospas úradníkom, bola bolestivá skúsenosť, ktorá zatriasla jej detským svetom. Rodina sa napokon usadila v Spojených štátoch amerických. „Keď idem po New Yorku, vo všetkých vidím svoju rodinu. V imigrantoch, ktorí sem prišli len včera, v každom, kto sa snaží zorientovať v metre, vidím nás,” uviedla v rozhovore pre NPR.
Borders (What’s up with that?)
Hoci sa rapperka M.I.A. narodila v Londýne, keď mala šesť mesiacov, rodina sa s ňou presťahovala na Srí Lanku. Jej otec, tamilský aktivista, sa počas občianskej vojny v krajine politicky angažoval, kvôli čomu prenasledovali aj jeho blízkych. M.I.A. s mamou a súrodencami po niekoľkých neúspešných pokusoch utiekli naspäť do Veľkej Británie. K utečeneckej téme sa umelkyňa vyjadruje často, v hite Paper Planes ironicky glosuje, v skladbe Borders kladie otázky. V klipe k tejto pesničke sa pridá k utečencom, ktorí sa plavia na lodi a pokúšajú sa preliezť plot.
Strach a hnus v Charkove
OSN vo výročnej správe ďalej uviedla, že vlani pribudlo vo svete 19 miliónov utečencov a utečenkýň. Prispela k tomu najmä ruská invázia na Ukrajinu. Karaoke Tundra, ukrajinský hudobný producent, ktorý pôsobí aj na slovenskej a českej scéne, v mesačníku Kapitál v marci 2022 opísal útek zo svojho domova. „Predstavte si vlak plný ľudí. Utečencov. Pohybuje sa veľmi pomaly a v absolútnej tme, aby ho zo vzduchu nebolo vidieť. Je ťažké to vysvetliť, ale tak zraniteľne som sa necítil ani pri ostreľovaní mojej rodnej štvrte,” napísal v texte Strach a hnus v Charkove.
Dúfať v ľudskosť
Stratu domova a adaptáciu na život v novej krajine zažil aj spevák Mika, ktorý s rodinou ušiel pred občianskou vojnou v Libanone. Posledným komerčným letom zo Somálska utiekol počas občianskej vojny aj K’Naan s mamou a súrodencami. Mnohí umelci a umelkyne majú príbuzných s podobnou skúsenosťou. Otec Justine Frischmann z kapely Elastica opustil Maďarsko počas holokaustu, Shingai Shoniwa z Noisettes je dcérou utečenca a utečenkyne zo Zimbabwe.
Stará mama Ezru Koeniga z Vampire Weekend prišla do USA ako imigrantka z Rumunska. V skladbe My Mistake Ezra spieva o človeku, ktorý túži po lepšom živote, chytia ho však pri pokuse prejsť hranicu. Keď na to neskôr spomína, nazdáva sa, že dúfať v ľudskosť bola najväčšia chyba.
Členovia kapely Editors navštívili počas európskeho turné v roku 2018 utečenecký tábor Obrenovac v Srbsku. Spevák Tom Smith vtedy pre organizáciu Oxfam povedal, že je ťažké ignorovať ľudí, ktorí opúšťajú svoje domovy, všetko riskujú a nevedia, čo sa s nimi stane. Priznal, že si nedokáže predstaviť enormné napätie, ktorému musí človek na úteku, jeho rodina a vzťahy čeliť. Tom Smith sa s utečencami a utečenkyňami stretol už v roku v 2016 v tábore v Grécku. Zážitok vtedy pretavil do textu skladby Hallelujah (So Low).
„Byť utečencom alebo utečenkyňou nie je otázka voľby,” hovorí spisovateľka Gillian Slovo. Vyrastala v Južnej Afrike, kde jej rodičia bojovali proti apartheidu. Kvôli tomu museli opustiť krajinu a emigrovať do Veľkej Británie. „Stalo sa to mne, stať sa to môže komukoľvek,” pripomína autorka.