Nonstop online, experimentujúci a tolerantnejší. Vyšiel prieskum o slovenských mileniáloch

Témy_FM

Nonstop online, experimentujúci a tolerantnejší. Vyšiel prieskum o slovenských mileniáloch

11. 06. 2018 22:46

Každý chce vedieť, akí sú, ale aj tak im nikto nerozumie. Mileniáli, generácia Y – mladí ľudia od 15 do 30 rokov. Akí sú? Neaktívni. Nesústredení. Dôležitá je pre nich vizuálna prezentácia a youtuberi sú ich bohovia.

Áno, sú nonstop online. A nie, neškodí im to, prináša to so sebou novú realitu. Aspoň tak to ukázal domáci prieskum OZ Youthwatch. Vypočujte si rozhovor s jeho autorkou Alenou Tomanovou.

Trendy v zivotnom style mladych
Stiahnuť audio súbor

Najprv niekoľko definícií. Dnešným tridsiatnikom a štyridsiatnikom sa hovorilo aj generácia X. Dobre na nich cielila hudobná televízia MTV. Jej príslušníci sú dnes orientovaní na materiálne zabezpečenie. Sú ochotní brať si hypotéky či ísť pracovať do zahraničia, aby uživili rodinu. Aktuálne dominujú na trhu práce.

Nastupuje však generácia individualít, ktorú formujú technológie – mileniáli alebo generácia Y. Podľa prieskumov je otvorenejšia, flexibilnejšia a je otázne, či bude hodnotiť svoj život ako úspešný v závislosti od pracovnej kariéry. Mnohí si ešte pamätáme život bez technológií, hlavne bez internetu. Dnešní mladí ľudia sa rodia do sveta, v ktorom je kontakt s technológiami prirodzená vec. A môže byť pre nich zvláštne, že sa tým niekto vôbec zaoberá.

Život na internete

Mladí ľudia sú nonstop online. Odstrihnutie sa od technológií je medzi 13 – 17 ročnými nereálne. Ak im zoberiete internet, kvalita ich života rapídne klesne. Komunikácia cez mail je s kategóriou 13 – 17 ročných prakticky nemožná. Musíte byť na messengeri, ináč sa k nim nedostanete. Na Facebook už chodia iba starí ľudia. Takmer nič si nepíšu, všetko dávajú vedieť cez videá alebo emoji.

Trochu starší a tí, čo už pracujú, si uvedomujú preťaženie informáciami a potrebu vypnúť. Preto je taký populárny digitálny detox a odpájanie sa od technológií – odchody do hôr iba so základnými potrebami, tábory prežitia, pobyty v tme, ale aj sabatikal – zobrať si na rok voľno a cestovať.

Kmene na internete

Potreba niekam patriť sa odráža aj v online priestore. Odlíšenie už neprebieha iba na základe obliekania alebo počúvania rovnakej hudby, ale na základe zručností: skejteri, hráči videohier. Trendom je členstvo vo viacerých skupinách, v ktorých preberajú na seba počas dňa rôzne úlohy a roly. Na internete nachádzajú podobne hodnotovo a postojovo orientovaných ľudí. Na Facebooku vznikajú neverejné, elitné skupiny, na vstup do ktorých potrebujete potvrdenie viacerých členov. Na druhej strane, mnohí odchádzajú z Facebooku a presúvajú sa napríklad na Slack.

Učenie sa a svet práce

Mladí ľudia cieľavedome rozvíjajú svoju telesnú, ale aj intelektuálnu stránku. Môžu si určiť svoj vlastný cieľ, systematicky ho dosahovať a porovnávať sa s ostatnými. Učenie sa a rozvoj v skupine či cez aplikácie v smartphone má byť hlavne zábava. Vyše 60 % mladých ľudí z prieskumu má vzdelávaciu aplikáciu v mobile. A v piatok večer sa už nechodí na pivo, ale s kamarátmi za vzdelávaním.

Na druhej strane je medzi nimi vysoká nezamestnanosť a fluktuácia – časté striedanie zamestnania. Ako udržať mladých ľudí v práci? Treba im poskytovať mentorov alebo koučov, ktorí ich budú viesť a rozvíjať. Finančné ohodnotenie nie je až také dôležité ako možnosť postupu a učenia sa novým veciam. Vzťahy na pracovisku a hodnota práce, ktorú robia, bola u mladých ľudí ešte dôležitejšia než výška príjmu. Uvedomujú si, že pracovné skúsenosti tak rýchlo nenaberú, ale zato dokážu zvyšovať svoje kompetencie. Veľa mladých ľudí z prieskumu sa aj stravuje inak – vegetariánsky, raw či paleo.

Väčšia otvorenosť a tolerancia k novým skutočnostiam

Užívanie drog medzi mladými je bežná vec. Otvorene hovoria o mikrodosingu – užívaní veľmi malých množstiev za účelom kreativity a objavovania samých seba. Do kategórie objavovanie a experimentovanie patria aj mimotelové zážitky, ako sú virtuálna realita či lietanie s dronmi, aktuálne veľmi populárne.

Pripúšťajú možnosť flexibilne meniť svoj život z minúty na minútu. Nemajú problém zo dňa na deň sa presťahovať do iného mesta za prácou. Technológie a skracovanie vzdialeností z nich spravili supercestovateľov. V mestách sa presúvajú na bicykloch a kolobežkách, aby porazili zápchy.  Ak idú do zahraničia, využívajú lowcostové možnosti cestovania a ubytovania: spolujazdu či Airbnb.

V online priestore sa prejavuje aj vyššia tolerantnosť. Medzi mladými sú populárne coming outy – videá, v ktorých sa otvárajú o homosexualite či anorexii. Ale neodsudzujú, vnímajú to otvorenejšie ako staršia generácia. Oceňujú, keď niekto ide so svojimi emóciami von a zdieľa svoju životnú skúsenosť. Vznikajú tiež nové hodnotové hnutia cez hashtagy či zdieľanie výziev.

na zaver do textu.jpg

Internet je však nekonečný zdroj inšpirácie. Hovoriť o dlhotrvajúcich trendoch je nemožné – len čo niečo nové príde, už prichádza niečo iné. Ak majú v dnešnom rýchle sa meniacom svete istotu, tak je to v sebe samých, v tom, čo sami dokážu. Učia sa kreatívne pracovať s informáciami a chcú byť iní, chcú vytŕčať z davu.

Pripravil: Peter Dolník

Živé vysielanie
??:??