Rádio Ragtime začalo vysielať pred dvadsiatimi piatimi rokmi

Témy_FM

Rádio Ragtime začalo vysielať pred dvadsiatimi piatimi rokmi

01. 05. 2018 20:20

Rádio Ragtime, prvé slovenské rádio, ktoré hralo inú hudbu, rádio, kde pôsobili aj moderátori Rádia_FM, by sa dožilo štvrťstoročia. Počúvanie Ragtimu v deväťdesiatych rokoch znamenalo mať názor a odlišovať sa od majority. Pripomenieme si ho s tými, ktorí ho tvorili.

25 rokov Rádia Ragtime

Na vzniku Rádia Ragtime sa podieľali rádioví nadšenci z IRŠ Tlis, pomohla Katedra žurnalistiky FiF UK a zo Štúrovej 9 začalo 1. mája 1993 vysielať na frekvencii 100,3 MHz prvé súkromné rádio. To sa od začiatku chcelo odlišovať a ponúkať kultúru a hudbu, ktorá na Slovensku dovtedy nebola dostupná.

Ragtime2.jpg

V začiatkoch mal Ragtime slabé pokrytie, len v Bratislave a blízkom okolí. Nahrádzal ho o to väčším nadšením. Dával priestor tým, ktorí to tu chceli robiť ináč. Tak sa v hlavnom vysielacom čase dali počuť intelektuálske diskusie aj avantgardná hudba. V Ragtime sa spájali rôzne svety – metalisti, literáti, hudobní nadšenci. Našlo si sem cestu všetko nové – internet, elektronická hudba a iný pohľad na svet.

Rádio Ragtime vysielalo v časoch, keď bolo na Slovensku možné všetko. Uprostred divokých deväťdesiatych bol Ragtime ostrovom pozitívnej deviácie, miesto, z ktorého sa dalo pozerať dopredu, do Európy, do sveta. Počúvať Ragtime bol životný štýl.

Slovenský éter bol v deväťdesiatych rokoch iný ako dnes. Na trhu panovala väčšia diverzita, rádiá boli menej komerčne programované a o to živelnejšie. Rádio sprevádzalo ľudí, počúvanie rádia bol rituál.  Bolo to populárne médium v časoch, keď ešte nebol internet.

Ragtime získal frekvenciu 106,6 MHz, zlepšilo sa pokrytie signálom a dal sa chytiť na väčšine západného Slovenska až po Piešťany. Rádio sa posilňovalo, profesionalizovalo a okolo roku 1997 nastáva jeho zlaté obdobie. Rádio bolo pri všetkom dobrom, čo sa tu v tých časoch dialo – nezávislé Divadlo Stoka, U-club, kde sa rodila slovenská elektronická scéna, či festivaly Pohoda alebo Hurytan.

Ragtime3.jpg

Na druhej strane, nebolo jednoduché finančne udržiavať menšinové rádio. Ragtime neprežil prechod do nového tisícročia. Trojmesačný pokus pod novým názvom nefungoval, a tak sa po siedmich rokoch, v decembri 1999, Ragtime navždy odmlčal.

Ragtime bolo kultové rádio, preto si na neho spomíname aj osemnásť rokov po tom, čo prestal vysielať. Pamätníci dodnes uchovávajú mixované sety z Ragtimu či celé relácie, nahrané na magnetofónových kazetách. Na sociálnych sieťach nájdete živú komunitu, ktorá si vymieňa nahrávky, identifikuje hudbu z tých čias či reprodukuje populárne hlášky.

Jeho osobnosti sú dodnes prítomné na kultúrnej scéne. Rádio Ragtime vychovalo celú jednu generáciu a položilo základy kultúry, ku ktorej sa dnes hlási veľa ľudí na celom Slovensku a na ktorej stavia aj Rádio_FM.

Pripravil: Peter Dolník

Živé vysielanie
??:??