Do prírody za architektúrou

Do prírody za architektúrou

Pozreli sme sa na tri nové zaujímavé stavby, ktoré sú ideálnym miestom na jesenný výlet.

V posledných rokoch na Slovensku pribudlo niekoľko pútavých drevostavieb, ktoré sú umiestnené priamo v prírode. Ide o vyhliadky či pozorovateľne, ktoré ponúkajú zaujímavé výhľady a miesto na odpočinok, ale aj dôvod urobiť si výlet. Stoja za nimi krajinní architekti, umelci, ale aj študenti.

Poďte von Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Duna pri Kalinkove

DUNA Noro Knap.jpg

Experimentálna pozorovateľňa vtáctva Duna sa nachádza neďaleko Kalinkova na brehu Dunaja. „Myšlienka vznikla v Nórsku. Hľadali sme možnosti spolupráce s Bergen School of Architecture, ktorá je známa inovatívnym prístupom k drevostavbám. Oni mali práve záujem vytvoriť pozorovateľňu vtáctva,“ vysvetlila pre Rádio_FM vedúca projektu Veronika Kotradyová z Fakulty architektúry STU. V spolupráci s nórskou školou na projekte pracovali pedagógovia Lukáš Šíp, Tibor Varga, Martin Uhrík a študenti z Ústavu ekologickej a experimentálnej architektúry.
„Vlna vznikla práve pre to, že je to tvar, ktorý ponúka možnosť pozorovať okolie zhora aj zvnútra,“ dodáva. Je určená na pozorovanie vodného vtáctva, ktoré sa v oblasti Hrušovskej zdrže vyskytuje najmä počas migrácií a pri zimovaní. Podľa ornitológa Jána Dobšoviča tam na jeseň možno sledovať rôzne druhy kačíc, ako sú chochlačka vrkočatá či chochlačka sivá, a zo vzácnejších druhov už aj hlaholky. Drevostavba ponúka úkryt pred dažďom a vetrom.

Viac o Dune pri Kalinkove sa dozviete tu.

Zraková pyramída nad Súľovom

ZRAKOVA PYRAMIDA Juraj Gabor.jpg

Asi 25 minút chôdze od obce Súľov – Hradná sa nachádza Zraková pyramída. 18 metrov dlhý drevený ihlan využíva opačný princíp ako bežné vyhliadky. Jej autor Juraj Gábor hovorí: „Pyramída zužuje pohľad a robí rámik. Na rozdiel od iných vyhliadok, kde je kľúčová celková panoráma, slúži skôr na upokojenie pohľadu než ako rozptýlenie do absolútnej šírky.“ Pri jej tvorbe sa inšpiroval obrazom, na ktorom dievča chrbtom k divákom hľadí na dom. Analógia s pohľadom, istým výrezom, ba až nakrúcaním viedla ku konštrukcii stavby, ktorá kopíruje tvar svetelného lúča.
Umelec Juraj Gábor inštaláciou zaujal a stal sa finalistom Ceny Oskára Čepana 2016. Pyramída totiž pôvodne vznikla ako umelecké dielo určené do galérie v Zlíne. Do exteriéru sa presunula až následne vďaka iniciatívnym ľuďom zo Stanice Žilina – Záriečie, ktorí chceli pyramídu prezentovať aj na Slovensku.  Starosta obce presun taktiež podporoval a dokonca vybral aj vhodnú plochu pre jej nové umiestnenie.

Viac o Zrakovej pyramíde nad Súľovom sa dozviete tu.

Prístrešok a lávka na Straníku

PRISTRESOK A LAVKA Jana Makroczyová.jpg

Prístrešok a lávka na Straníku získali cenu za architektúru CE∙ZA∙AR 2016 ako najlepšia exteriérová stavba. Turistickú vyhliadku realizoval kolektív autorov Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovičová, Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký. Stavbu iniciovalo mesto Žilina v rámci podpory cestovného ruchu v oblasti.
„Prvotným nápadom bolo vybudovať na tomto mieste vežu. Na základe spolupráce s archeológmi a pamiatkarmi sa však ukázalo, že to nie je možné. Toto miesto je vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku a zásahy doňho musia byť minimálne. Chodník sa preto javil ako najlepšie riešenie,“ vysvetľuje krajinný architekt Michal Marcinov. Na kopci Straník tak vznikol levitujúci drevený chodník, ktorý vedie k zrekonštruovanému prístrešku. Oblasť využívajú turisti, lesohospodári, ale aj paraglajdisti. Autor dodáva, že chodník má pred sebou ešte zaujímavú budúcnosť. V prípade, že sa nájde dostatok finančných prostriedkov, v oblasti sa začne archeologický prieskum a lávka bude viesť priamo ponad vykopávky.

Viac o Prístrešku a lávke na Straníku sa dozviete tu.


Pripravila: Miriama Fáberová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame