Dnešnej Fotke_FM dominuje kus petržalského trávnika, dve stromoradia, hlúčik ihličnatých stromov. Na okraji sú aj nejaké paneláky. Belinského ulica v Petržalke, Bratislava. Pekná, vizuálne zaujímavá fotografia. Paradoxne dôležitejšie ako to, čo na fotografii vidíme, je to, čo tam nenájdeme.
Nevidíme relatívne modernú školu, postavenú v 30tych rokoch 20. storočia. Nevidíme Veliteľstvo tábora Holzweberschule, kanceláriu Edmunda Kratkeho, veliteľa tohto pracovného tábora, rozmiestneného na rôznych častiach dnešnej Petržalky. Podľa dobových výpovedí to bol nesmierne krutý pracovný tábor, kde zomierali ľudia. Veliteľ tábora mal kanceláriu a izbu na týchto miestach, v budove na prvom poschodí. Kancelária miestneho nacistického vodcu (NSDAP – Ortsgruppenteiter) Karla Staroszinskeho sa nachádzala na prízemí. Bývalú školu po roku 1979 zbúrali pri výstavbe sídliska. Tieto a podobné informácie nájdete v knihe Engerau, Zabudnutý príbeh Petržalky.
Spät k fotografii a miestu, na ktorom nenájdete žiadne označenie, ktoré by ho viazalo späť do histórie, k udalostiam, ktoré sa tu odohrali. Označenie, ktoré by nám dnes pomohlo oživovať si historickú pamäť miesta, pomohlo by nám vytvoriť si nahnevanú, pietnu, zmierenú, alebo jednoducho informovanú pripomienku relatívne nedávnych osudov, ktoré sú s týmto miestom späté.
Práve toto sa mi na interaktívnom projekte Vieš čo vidíš fotografky z Holandska, Illah van Oijen páči.
Veľmi ma teší, že dnešná Fotka_FM jej projekt otvára pre verejnosť. Illah v ňom vytvorila dominantný priestor na zdieľanie spomienok, zážitkov, osobných a verejných udalostí, ktoré sú späté s históriou a prítomnosťou miest na fotografiách. Nie všetky majú taký dramatický príbeh spätý so smutnou fašistickou históriou Slovenska. Všetky nám však ponúkajú krásnu príležitosť rozkrývať pomocou fotografických obrazov poprekrývané mestské vrstvy Bratislavy, Banskej Bystrice, Galanty, Košíc, Žiliny a Banskej Štiavnice.
Projekt Vieš čo vidíš je plný skvelých, neraz humorných, nie však ironizujúcich fotografií. Dnešnú Fotku_FM môžete nájsť aj na stránke www.viescovidis.sk . Illah žije na Slovensku desať rokov a fotografuje ho očami človeka, ktorý si tu vytvoril domov.
Fotka_FM: Illah van Oijen, Belinského ulica
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.