Charitatívnu organizáciu Red Hot poznajú hudobní fanúšikovia už roky, najneskôr však od skvelej kompilácie Red Hot + Rio, ktorej cieľom bolo okrem iného boj proti stigmatizácii ľudí s ochorením AIDS. Aj tentoraz sa producenti zamerali na demýtizovanie, pričom názov výberovky prezrádza vlastne všetko: TRANSA v grafickom znázornení s obráteným N a S.
Red Hot Organisation založili pred tridsiatimi rokmi Leigh Blake a John Carlin s producentmi Paulom Heckom a Bécom Dranoffom v reakcii na extrémne šírenie vírusu HIV. Ich snom, ktorý sa im darí si plniť, bola dostupná zdravotná starostlivosť predovšetkým pre marginalizované skupiny a menšiny vďaka aktivitám v rámci popkultúry. Od roku 1989 vďaka Red Hot viac než 400 hudobníkov, hercov - spomeňme Kyla McLachlana či carrie Fisher - a producentov prispelo na 21 hudobných kompilácií a vzdelávacích programov vďaka čomu na osvetu odišlo viac než 10 miliónov dolárov.
Hlavnými inšpiráciami pre autorov myšlienky kompilácie boli tragické úmrtie Sophie a transfóbne nálady vo svete. Dust Reid, producent albumu však hovorí, že im nejšlo o väčšiu viditeľnosť transrodových ľudí, naopak chceli kolekciu piesní v kontemplatívnom duchu pre ľudí, ktorí s nimi sympatizujú alebo žijú ich životy. O čosi viac ducha, menej tela. A tak albumu dominujú folk, alternatívny rock, džez a ambient ale nájdu sa aj nahrávky s prvkami funku či disco.
Keď sa povie výberovka, väčšinou si predstavíme nejakú zmes známej hudby od rôznych interpretov, no v prípade tejto kompilácie to platí naozaj len čiastočne. Okrem pôvodnej hudby obsahuje TRANSA aj množstvo coververzií, tie sú však buď veľmi sofistikované, alebo miestami až naivne krehké, každopádne veľmi osobité ako prevedením, tak aj samotným výberom. V konečnom dôsledku tak napríklad aj vďaka novým verziám skladieb od Cocteau Twins či alternatívnej hymny Tima Buckleyho Song to the Siren, pripomína výberovka TRANSA kompilácie projektu This Mortal Coil labelu 4AD.
Pokiaľ ide o výber interpretov, aj tam producenti mysleli aj na to, aby pôsobil skutočne exkluzívne a aby pri naozaj epickej dĺžke čo najmenej hrozila únava či nuda. Aj preto sa striedajú Belle & Sebastian, Helado Negro, Sade, Arthur Baker, André 3000, Moses Sumney a Fleet Foxes. Práve so speváčkou Sade Adu sa spája veľmi silný príbeh prípravy albumu. Sade si roky drží odstup od zvyšku hudobného sveta, no keď jej navrhol saxofonista jej kapely, transrodový hudobník, autor toho krásneho sóla v Smooth Operator, podieľať sa na albume, Sade neváhala a napísala pieseň pre svojho syna Izaaka Adu.