Správy RTVS
Správy RTVS

Kultový album_FM: Anna Calvi – Anna Calvi

Kultový album_FM: Anna Calvi – Anna Calvi

Debutový album londýnskej speváčky a skladateľky s talianskymi koreňmi Anny Calvi vyšiel pred desiatimi rokmi, v januári 2011.

Kultový album: Anna Calvi

Keď sa Anna Calvi zjavila, hneď dokázala, že je výrazná skladateľská, hráčska a spevácka osobnosť, ktorá vytŕča od ostatných britských speváčok a skladateliek. Anna Calvi však nerobila typicky britskú hudbu, na jej debute je niečo z klasiky, niečo dramatické a aj atmosférické, filmové.

Prvé čo počujete je archaický zvuk – album sa nahrával na vintage nástrojoch a aparatúre. Skôr ako Tarantinove filmy pripomenie atmosférou tie od Davida Lyncha. Cítiť tu napätie, túžby, emócie, aj démonov. Piesne sú teatrálne, intenzívne, vášnivé a s veľkými vyvrcholeniami.

Dosku produkoval Rob Ellis, dlhoročný spolupracovník PJ Harvey. S Polly Jean má Anna Calvi spoločné striedanie hlasných a tichých pasáží, ale je to menej punk, a viac art. A trochu strašidelné, niekto by povedal gotické. Album bol nominovaný na Mercury Music Prize, ten rok ju však získala práve PJ Harvey.Pripravil: Peter Dolník