50. výročie Rádia Devín (Roth)
50. výročie Rádia Devín (Šikulová)

Lož má krátke nohy a dlhý nos

Lož má krátke nohy a dlhý nos

Pinocchiovi od klamstva rástol nos. Ako však odhaliť klamstvo u ľudí?

Najznámejší klamár všetkých čias - Pinocchio - oslavuje. Rozprávkový chlapec z dreva vznikol presne pred 130timi rokmi v novele Pinocchiove dobrodružstvá od Carla Collodiho.
 
Pinocchio
 
Pinocchio sa zrodil vo februári 1883 ako protagonista novely Pinocchiove dobrodružstvá. Novelu napísal Carlo Collodi a originálnu ilustráciu Pinocchia vytvoril Enrico Mazzanti. Z adaptácie Walta Disneyho si Pinocchia pamätáme ako milú bábku, ktorej sa smola lepí na päty a pre svoju naivitu, ktorú sa snaží ututlať klamstvami, mu rastie nos a somárske uši. Nakoniec však všetko dobre dopadne, Pinocchio oľutuje svoje hriechy a splní si svoj sen. Pôvodný príbeh však k Pinocchiovi nie je až taký zhovievavý. Carlo Collodi nezobrazuje Pinocchia ako roztomilú drevenú figúrku, ktorej snom je stať sa dobrým chlapčekom. Po prečítaní pôvodnej novely dostanete skôr pocit, že Pinocchio je výstrahou pre všetkých zlých, naničhodných chlapcov. Prvá verzia Collodiho poviedky z roku 1881 dokonca končí tragicky. Pinocchiovi nepriatelia líška a mačka drevenej bábke zviažu ruky, uviažu mu okolo krku slučku a povesia Pinocchia na dubový strom. Možno preto Pinocchio v druhej verzii novely svoje hriechy radšej oľutuje.
 

 

Pinocchiovi od klamstva rástol nos. Ako však odhaliť klamstvo u ľudí?

 
 
loz1
 
 
Polygraf, častejšie označovnaný ako detektor lži, je prístroj, ktorý väčšina z nás pozná iba z filmov. Realita je však takmer vždy iná a tak sme zisťovali, ako detektor lži naozaj funguje, nakoľko je spoľahlivý, či sa dá oklamať a na čo všetko sa v súčasnej dobe využíva. Pozvanie prijal Ing. Nihad Malkič - Medo. 
 

 

O detektore lzi s odbornikom 25.2.2013 by Rádio_Fm on Mixcloud

 
 
 

Veronika Pulišová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame