Boli sme na Sharpe 2018

Hudba_FM

Boli sme na Sharpe 2018

30. 04. 2018 14:07

Máme za sebou prvý ročník nového hudobného podujatia. Organizátori sa poučili z toho najlepšieho, čo doma máme a čo videli v zahraničí, a nič nepodcenili. Festival aj konferencia pôsobili uvoľnene a nenútene, nič nebolo nasilu, ako to občas býva pri malých, ale ambicióznych podujatiach. Prvý ročník festivalu Sharpe sa vydaril.

Konferencia pre hudobných profesionálov

Sobotný program sa začal odbornou konferenciou. Otvorila ju prezentácia o stave hudobného priemyslu na Slovensku. Ďalšie body konferencie už boli optimistickejšie. Je to dobrý pocit vidieť na medzinárodnom podujatí ako hlavného rečníka Slováka. Hoci na domácej pôde, ale s tým, že ho rešpektujú profesionáli z celej Európy. Michal Kaščák predstavil svoj osobný príbeh. Pohoda už dávno nie je iba festival či úspešný podnik, je to mechanizmus, ktorý preniká aj do ďalších oblastí našej spoločnosti.

V rádiovom paneli sa stretli zástupcovia z Luxemburska, Slovinska a nášho Rádia_FM. Zhodli sa, že povinné kvóty pre domácu hudbu sú pre hudobné rádiá, ktorým na hudbe záleží, skôr medveďou službou, lebo krivia domácu scénu.

Na Listening Session zahraniční hostia počúvali a komentovali vybrané ukážky slovenských kapiel. Pozitívne hodnotili hudbu, ktorá je osobitá, ktorá sa nechce iba páčiť a ide hoci aj na hranu. Najviac dobrých bodov získal projekt Isama Zing, najväčšiu kontroverziu spôsobila ukážka od Katarzie. Možno to bolo len nevhodne zvolenou ukážkou.

4 vystúpenia, na ktorých sme boli

Konferencia a festival Sharpe sa niesli v duchu focusu na slovenskú a českú hudbu na budúcom ročníku festivalu Eurosonic Noordeslag. Patril mu posledný panel konferencie a prvý hudobný bod sobotného festivalového programu. Organizátorom sa podaril odvážny kúsok: bez jediného zaváhania predstaviť kompiláciu Ostrov Hudby 2 naživo. Dvojhodinový program ukázal, že domáca hudba, aj keď nie je profesionalizovaná, je pripravená vyraziť do sveta.

Showcaseové festivaly sú o objavovaní novej hudby. Návštevníci, ktorí dorazili zvedaví a otvorení, si prišli v Novej Cvernovke na svoje. To najlepšie z novej slovenskej hudby, k tomu pozoruhodné kapely zo zahraničia. Do tej druhej skupiny patrili dánski Svin. Na Rádio_FM stejdži odpálili na maximum svoj jazzcore. Trojica vydávala na nástrojoch zvuky, na ktoré tieto neboli zostrojené. Experimentálna hudba, ktorá má vtip a na ktorú sa dobre pozerá.

Z domácich vystúpení upozorňujeme na Autumnist, ktorí sú aktuálne vo vrcholovej forme. Kapela má nový album a stále ich baví hrať. V aktuálnej živej zostave so saxofonistom, mladou speváčkou a bicími majú drive rockovej kapely pre dospelých.

Na Listening session si želali, aby mal Isama Zing dobre zvládnutý aj liveact. Splnilo sa im to. Jeho dekonštruovaná klubová hudba má šancu zaujať aj hudobných snobov v zahraničí, ktorí už počuli všetko.

Pribúdajúcimi hodinami sa Nová Cvernovka zapĺňala. Hrali Katarzia s bandom, Bad Karma Boy aj nádejní Tittingur. Návštevníci mohli byť spokojní – dostali veľa hudby za málo peňazí. Kapely si snáď narobili kontakty do zahraničia, profesionáli pobudli v príjemnom prostredí. A slovenská hudba, hádam, už konečne dostane to, čo jej patrí – pozornosť a medzinárodné uznanie.

Pripravil: Peter Dolník

Živé vysielanie
??:??