Slovenská a česká hudba na festivale Eurosonic 2019. Čo to pre nás znamená?

Hudba_FM

Slovenská a česká hudba na festivale Eurosonic 2019. Čo to pre nás znamená?

06. 03. 2018 12:07

Eurosonic Noorderslag 2019 bude patriť slovenskej a českej hudbe! Oznámili to v pondelok z centrály najväčšieho a najprestížnejšieho európskeho showcase festivalu. Čo to znamená pre slovenskú a českú hudbu? Dozviete sa z rozhovoru, ktorý nám poskytol šéf festivalu Ruud Berends.

Slovenská a česká hudba na festivale Eurosonic 2019. Čo to pre nás znamená?
Stiahnuť audio súbor

Showcasové festivaly získavajú posledné roky na popularite a dôležitosti, aj na Slovensku sa čoskoro uskutoční jeden. Cieľom Sharpe festivalu je potlačiť kvalitnú domácu hudbu do zahraničia. Preto býva súčasťou showcasových festivalov okrem koncertov aj odborná časť – stretnutie hudobných profesionálov, na ktorom sa diskutuje, prednáša a vymieňajú sa skúsenosti.

Festival Eurosonic Noorderslag je čisto nekomerčnou, neziskovou prehliadkou európskej hudby. Na Eurosonicu vystupuje každý rok vyše 350 starostlivo vybraných kapiel a umelcov z celej Európy. Okrem kapiel a hudobných fanúšikov na Eurosonic prichádza každý rok aj 4 000 hudobných profesionálov. Kapely, ktoré hrajú na Eurosonicu, sú tak na očiach festivalových bookerov, hudobných dramaturgov a novinárov. Preto je veľká šanca, že ak uspejete na Eurosonicu, otvoria sa vám brány ďalej. Spýtajte sa Aurory, MØ alebo Loly Marsh!

Focus na slovenskú a českú hudbu znamená, že v januári 2019 dostane v Groningene priestor viac slovenských a českých kapiel ako zvyčajne. Prihlásiť sa dá jednoducho, cez web festivalu. Nie je tam žiadny poplatok ani sprostredkovateľ. Prihlášky sa spúšťajú 1. mája, uzatvárajú sa 1. septembra. Na veku a žánri nezáleží, festivalová porota prechádza všetky prihlášky a vypočuje si každého.

Zaručených návodov ako uspieť na showcase nájdete mnoho. Na účasť sa však treba dobre pripraviť. Okrem dobre zahraného koncertu treba mať svoju hudbu dostupnú na všetkých bežne dostupných platformách. To, čo nasleduje potom, je už individuálne. Chcete dosiahnuť, aby čo najviac delegátov prišlo na váš koncert? Potrebujete sa dostať na ich zoznamy a do ich playlistov. Ak ste ich nezaujali na prvýkrát vašou hudbou, existujú rôzne spôsoby, ako na seba upútať pozornosť. O nich sa šíria doslova legendy a každý, kto sa niekedy na takomto podujatí zúčastnil, vám povie tú svoju. Stále však platí, že ak chcete zaujať, musíte byť v prvom rade dobrí!

Dôraz na slovenskú a českú hudbu na budúcom ročníku festivalu Eurosonic je veľká príležitosť pre našu hudbu. Okrem väčšieho priestoru pre živé vystúpenia budeme predstavovať svoje hudobné trhy pred zahraničnými delegátmi, ktorí budú mať príležitosť nás spoznať a uzavrieť s nami dohody či obchody. Ukážeme naše kapely a pomôžeme nášmu hudobnému priemyslu.

Pripravil: Peter Dolník

Živé vysielanie
??:??