Album týždňa: Sidewalk Chalk - An Orchid Is Born

Hudba_FM

Album týždňa: Sidewalk Chalk - An Orchid Is Born

26. 06. 2017 21:40

Dovoľte nám predstaviť Sidewalk Chalk. Okrem toho, že je to krieda, ktoru americké deti zdobia americké chodníky, je to aj kapela z Chicaga, ktorá hrá v podstate všetko, na čom si zgustnú milovníci afroamerických žánrov. Najmä hip-hop, soul, funk a jazz. Kapelu tvoria MC, speváčka, klávesák, basák, bubeník, trombonista a trubkár, ktorý je známy aj ako sólový interpret Sam Trump. Ako Sidewalk Chalk fungujú na scéne asi šesť rokov. Väčšina z nich sa spoznala počas štúdií na Kolumbijskej univerzite. Už od začiatku svojho spoločného pôsobenia budujú komunitu zanietených fanúšikov – milovníkov hip-hopu so živými nástrojmi – až teraz však prišli s niečím svojhlavejším a inovatívnejším.

Sidewalk Chalk mali donedávna na konte tri albumy. Všetky charakterizovala spleť černošských žánrov, ktorým dominovali predovšetkým jednoduchosť a priamočiarosť. Až najnovší štvrtý album priniesol viac odvahy, prepracovanejšie produkcie, provokatívnejšie témy. Popri celkovom pozitívnom prístupe k životu, ktorý bol cítiť aj z predchádzajúcich albumov, tentoraz nechýbajú ani reflexie na aktuálne dianie: kritika policajnej brutality aj najvyšších politických sfér. Áno, témou je aj Trump.

Album An Orchid Is Born sa vďaka fanúšikovským peniazom, zozbieraným na Kickstartri, nahrával v Nebraske, produkciu zastrešoval soškou Grammy ocenený bubeník Robert „Sput“ Searight. V minulosti spolupracoval s Norah Jones či Erykou Badu. Možno práve on pomohol vniesť do albumu niečo, čo z neho robí (zatiaľ) najzaujímavejší album kapely.

Kým hudobná produkcia, texty a rapový výkon tešia, je tu jeden element, ktorý ma na albume sem-tam vyrušuje. Spev. Obyčajne mám slabosť na ženské soulové vokály a aj speváčka Maggie má pekný hlas, no niekedy je jej príliš veľa. Potešil by minimalistickejší spev, originálnejšie melódie a možno aj trochu špiny. Lebo kým všetko ostatné na albume vyznieva celkom súčasne, spievané linky znejú prekonane, nebavia ani ako retro prvok a keď je ich priveľa, doslova kazia celkový dojem z albumu.

An Orchid Is Born je počin, ktorý si dosiaľ nevšimlo príliš veľa hudobných webov. Ale tie, ktoré si ho všimli, boli veľmi spokojné. Ba čo viac, dúfajú, že toto je len začiatok a ansámblu Sidewalk Chalk veštia veľkú budúcnosť. Píšu, že na koncertoch sú ešte lepší a že veľmi sympatickí sú aj po ľudskej stránke. Budeme ich sledovať aj v Rádiu_FM.


Idaina_FM

Živé vysielanie
??:??