Album týždňa: alt-J - Relaxer

Hudba_FM

Album týždňa: alt-J - Relaxer

12. 06. 2017 15:54

Za debut An Awesome Wave si odniesli prestížnu cenu Mercury, za jeho nasledovníka This is All Yours z roku 2014 si odniesli nomináciu na cenu Grammy. Alt-J nápady stále nedochádzajú a zdá sa, že ani s nahrávkou Relaxer fanúšikov nesklamali. Na albume zbytočne neriskovali a na spoluprácu si už tretíkrát zvolili producenta Charlieho Andrewa, známeho vďaka spolupráci s Madness či Marikou Hackman. Do nahrávania tretej štúdiovky sa však alt-J tentokrát púšťali po krátkej pauze, ktorú si dopriali po prvý raz od roku 2012. Počas pauzy stihli rôzne veci. Ich bubeník nahral sólový debut, klávesák si otvoril reštauráciu a spevák si stihol pozrieť desiatky filmov.

Trojica alt-J sa pri nahrávaní novinky Relaxer spoliehala predovšetkým sama na seba a veľkú úlohu zohrala aj jej vlastná intuícia. „Vždy sme si robili veci po svojom a nikdy sme sa nesnažili hrať na niečo, čo nie sme. Nikdy sme si nebrali rady iných príliš k srdcu, ani sme im nedovolili, aby nám do toho kecali. Časom sme pochopili, že práve toto je ten správny spôsob práce. Nepotrebujeme byť iní alebo výnimoční, potrebujeme robiť, čo nás baví, lebo iba tak nám to ľudia uveria,“ uviedol k nahrávke Relaxer Gus Unger-Hamilton. Alt-J zostali aj na novinke Relaxer záhadní, ich texty opäť inšpirovala predovšetkým literatúra. Vysvetliť si ich však budete musieť po svojom, kapela sa už dlhší čas vyhýba tomu, aby svoje texty vysvetľovala.

Neboja sa ničoho a pri treťom albume si už trúfnu aj na veci, na ktoré by ešte pred pár rokmi nemali odvahu. S takýmto prístupom sa alt-J púšťali do nahrávania júnovej novinky Relaxer. Na albume oprášili skladby, ktoré vytvorili ešte v čase, keď študovali na univerzite v Leedse. Išli ale ešte ďalej. Na albume prerobili aj starú folkovú skladbu, z ktorej vznikla novinka House of the Rising Sun. Kapela si nielen dotvorila text, ale zvolila aj neštandardnú formu nahrávania. Gitary v skladbe nahralo 20 rôznych gitaristov – spoločne v jednej miestnosti. Okrem tradičného folku ich inšpirovala aj klasika, predovšetkým Philip Glass, ale aj hip hop. V jednej zo skladieb si alt-J požičali melódiu zo soundtracku, ktorý k filmu The Thin Red Line vytvoril Hans Zimmer.

Nahrávanie albumu Relaxer bolo pre alt-J veľkým zážitkom. Vyskúšali si totiž aj nahrávanie v známych Abbey Road štúdiách, v jednom z britských kostolov a spolupracovali aj s londýnskym metropolitným orchestrom. Na albume majú tentokrát aj hostí. S jednou skladbou im pomohla Ellie Rowsell z Wolf Alice a po rokoch si zopakovali aj spoluprácu s Marikou Hackman. Podarilo sa im nahrať album, ktorý podľa alt-J rovnako dobre zapadá do žánru experimentálna hudba, ale aj do popu: Je to taký pop, ktorý sa tvári ako experimentálna hudba. Alebo experiment, ktorý sa tvári, že je to pop. Štruktúry skladieb sú trochu nezvyčajné, no stále je tam dosť popových motívov a je ťažké pri našej hudbe netancovať,“ uviedli k albumu Relaxer samotní alt-J.

Žijeme v dobe, keď majú albumy mizernú predajnosť, takže vďaka tomu máte obrovskú slobodu a môžete si robiť, čo len chcete,“ uviedli alt-J a presne toho sa držali aj na novinke Relaxer. Veĺký priestor na albume majú inštrumentálne plochy, dlhé intrá a texty, ktoré potrebujú veľkú dávku predstavivosti. Teda s výnimkou skladby Hit Me Like The Snare, v ktorej kapela so šťavnatým vulgarizmom spieva, že si robí, čo chce, a tým dokonale vystihuje podstatu novej štúdiovky. Kapela album podporila aj interaktívnou stránkou na webe, no napriek tomu tvrdí, že si s technológiami nerozumie. Alt-j vždy boli a budú o hudbe a o albumoch v tej klasickej podobe,“ uviedla kapela.


Nika_FM

Živé vysielanie
??:??

Práve vysielame