Album týždňa: ULVER - The Assassination Of Julius Caesar

Hudba_FM

Album týždňa: ULVER - The Assassination Of Julius Caesar

16. 05. 2017 08:15

Ak sa hudba, ktorú tvoríte, páči aj vašim deťom, buď niečo robíte veľmi dobre, alebo naopak úplne zle. Zrejme záleží na žánri a celkovom umeleckom smerovaní, ale keď o tomto zaujímavom fenoméne hovorí Kristoffer Rygg, hlava nórskych Ulver, v najnovšom čísle nemeckého magazínu Visions, v podstate to úplne dokonale vystihuje súčasnú situáciu jeho kapely.

Nahrali najpopovejší a najchytľavejší album vo svojej kariére, ktorý zaslúžene žne úspechy po celom svete.

Ak hovoríme o prístupnosti a chytľavosti v prípade slávnych nórskych vlkov, jedným dychom musíme dodať, že sa stále myslí prístupnosť a chytľavosť v intenciách zoskupenia, ktoré začínalo ako drevný black metal s folkovými vplyvmi a prešlo si naozaj krivoľakou umeleckou cestičkou plnou najrôznejších zákutí, ostrých zákrut a hlbokých priepastí.

Od metalu cez rock a potom aj elektronika, ambient, noise, symfonická hudba, najrôznejšie spolupráce napríklad s inšpiratívnymi černokňažníkmi Sunn O))), uhrančivé verzie zabudnutých šlágrov zo šesťdesiatych rokov a aktuálne aj veľmi podarený pokus o najpopovejší album v kariére.

Novinka od Ulver je skutočne dielom nesmierne vyzretej umeleckej formácie.

Je veľmi zaujímavé, že hoci viacerí z fanúšikov aj kritikov majú pocit, že novinka od Ulver je poctou aj tvorbe Depeche Mode a že sa v nej nájdu ľudia, ktorí milujú napríklad album Black Celebration, Kristoffer Rygg vôbec nepatrí k uctievačom anglickej legendy, nikdy ich nepočúval a pozná naozaj iba najväčšie hity ako Personal Jesus či Enjoy The Silence.

The Assassination Of Julius Ceasar tak vychádza viac z tvorby mien známych najmä v osemdesiatych rokoch minulého storočia Tears For Fears, Duran Duran, Dead Can Dance, Frankie Goes To Hollywood, Talk Talk či Kate Bush.

Veľkou inšpiráciou však boli aj Roxy Music a David Bowie.

The Assassination Of Julius Caesar je v podaní Ulver vlastne takou reakciou na dianie v hľadisku v priebehu ich koncertnej šnúry k predchádzajúcemu albumu. Ľudia si na ich hudbu zvykli znenazdajky zatancovať.

Muzikantov to natoľko zaujalo, že sa rozhodli ďalší album túto euforickú atmosféru zachytiť na najnovšom štúdiovom diele. Analógový zvuk z 80. rokov, práca so synťákmi, snaha o čo najväčší groove a masívny pohyb celého hudobného diela pri zachovaní silnej, uhrančivej atmosféry.

Nový album od Ulver je skutočná ozdoba súčasnej severskej hudby.

Najnovšie experimentálne snaženie nórskej legendy je zaslúžene oceňované po celom svete naprieč celou škálou profesionálnych kritikov. S priemerným hodnotením štyri hviezdičky z piatich možných.

Aby sme sa teda vrátili k úvodnému konštatovaniu o tom, že keď sa vaša hudba páči vašim deťom, buď niečo robíte veľmi dobre, alebo naopak úplne zle v tomto prípade je hodnotenie úplne jasné.

Dobrý pop by sa veru mal páčiť aj deťom jeho tvorcov.


Rudi Rus

Živé vysielanie
??:??