Album týždňa: Run the Jewels - RTJ 3

Hudba_FM

Album týždňa: Run the Jewels - RTJ 3

09. 01. 2017 12:59

Na úvod časopriestorové súradnice. Hip-hop, Spojené štáty americké, vplyvní štyridsiatnici, vyvrcholenie ambicióznej trilógie, veľa hudby a ešte viac slova, zopár hostí. Spolu s A Tribe Called Quest, Coldcut či The Roots patria ku klasike. Run the Jewels.

Kapelu tvoria od debutu spred troch rokov El-P alias El Producto alias Jamie Meline z Brooklynu a Killer Mike alias Michael Render z Atlanty, obaja ročník 1975. Mike debutoval v roku 2000 na platni Stankonia od Outkast, El-P sa pohyboval v undergroundovejšom prostredí. Rekreační používatelia hip-hopu možno kapelu po prvý raz zachytili až vďaka uvedeniu na európsky trh, o ktoré sa postaral britský nezávislý label Big Dada / Ninja Tune.

RTJ3 predstavuje, ako to už v hip-hope chodí, viacero hostí: na módnej vlne sa vezieme s Dannym Brownom, Run the Jewels odniekiaľ vyhrabali Zacka de la Rochu, na ktorého si možno ešte spomeniete v rámci Rage Against the Machine, ženský rap a spev zaobstarali Trina a Joi, zaspieval si Tunde Adebimpe z TV On The Radio a príjemným prekvapením je účasť saxofonistu Kamasi Washingtona.

Run the Jewels pred Vianocami prekvapili a potešili fanúšikov sprístupnením albumu v predstihu a ešte aj zdarma, aktuálne je už pár dní v predaji aj fyzická podoba albumu – na CD a LP.  Môžu si to dovoliť – album si vydávajú sami na značke Run the Jewels incorporated, sú si vlastnými pánmi.

Z doterajších ukážok je zrejmé, že s Run the Jewels si veľa veselia človek neužije, ale taký je život. Presnejšie – tak vidia život okolo seba Killer Mike a El-P. So zavretými očami znie album RTJ3 ako soundtrack k veľmi dramatickému, miestami apokalyptickému filmu či videohre, na jednej strane akési Hnutie odporu, na druhej strane nepriateľ, nech už je to ktokoľvek – a je z čoho vyberať.


Daniel Baláž

Živé vysielanie
??:??