Michel Houellebecq: Elementárne častice

Knižný tip Ane Ostrihoňovej

Michel Houellebecq: Elementárne častice

13. 12. 2017 10:18

Aňa Ostrihoňová rozprávala o románe francúzskeho spisovateľa, v ktorom čitateľom po prvý raz predostrel svoj pochmúrny pohľad na svet.

Západná civilizácia si prehriala motory a z ľudí sa stali osamelé nešťastné tvory neschopné komunikovať a vôbec niečo cítiť. Houellebecq opisuje prostredníctvom dvoch postáv, nevlastných bratov Michela a Bruna, vzostup modernej spohodlnenej spoločnosti od 60. do 90. rokov, čo má podložené dobrou kultúrnou analýzou. Michel je geniálny, ale citovo deprimovaný vedec, a Bruno je stroskotaný zhýralec, príslušník svojej generácie. Obaja prežívajú krízu stredného veku a obaja ju riešia po svojom.

Kniha Michela Houellebecqa je veľmi zábavná, ale zároveň veľmi smutná. Čitateľ môže mať pocit, že sa autor nevie dočkať, kedy sa planéta zbaví ľudstva. Kniha by sa mohla páčiť všetkým, ktorí majú radi Houellebecqa, ktorí sa zaujímajú o širšie dejiny 20. storočia aj ľuďom, ktorí majú radi dystopie.

Houellebecq.jpg

Tipy na zaujímavé čítanie prináša do Rána na eFeMku prekladateľka a knižná publicistka Aňa Ostrihoňová. Počuť aj vyhrať ich môžete vždy v utorok. Prezrite si aj ďalšie z jej odporúčaní tu.

Pripravila: Aňa Ostrihoňová

Živé vysielanie
??:??